Księgozbiorem Żywej Biblioteki są odpowiednio wytypowane osoby ze środowisk dyskryminowanych lub zagrożonych dyskryminacją. Przykładowy księgozbiór jednej z Żywych Bibliotek, obejmuje takie tytuły jak: Arab, Ateistka, Antyfacet, Były Bezdomny, Były Więzień, Osoba Niewidząca, Cyganka.
Fundamentalną zasadą czytania jest szczera wymiana informacji pomiędzy książką a czytelnikiem, który zdecydował się ją wypożyczyć. Bibliotekarze czuwają nad tym, by lektura nie była agitacją, promowaniem określonych postaw czy zachowań, lecz rzeczową wymianą informacji na konkretny temat. U podstaw projektu Żywej Biblioteki leży przekonanie, że bezpośrednie spotkanie z Innym jest najlepszą metodą poznania odmienności, najskuteczniejszym sposobem pokonywania barier i negatywnych stereotypów.
Szkolenie, które odbędzie się 19 i 20 marca w Centrum Zamenhofa, jest skierowane do pracowników instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych zainteresowanych edukacją o prawach człowieka i edukacją międzykulturową. Rekrutacja została przedłużona do 15 marca.
Więcej informacji
TUTAJ.