Za winy niepopełnione. Eugeniusz Bodo w reżyserii Stanisława Janickiego to biografia jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów dwudziestolecia międzywojennego, który został aresztowany przez Sowietów, przesłuchiwany, więziony w Moskwie na Butyrkach, potem skazany na pracę w łagrach. Zmarł z wycieńczenia w obozie w Kotłasie. Tytuł nawiązuje do filmu, który Bodo wyreżyserował i w którym wystąpił przed wojną (Za winy niepopełnione z 1938 r.). Nasuwa też skojarzenia z tragicznym końcem życia aktora. Stanisław Janicki opowie o Eugeniuszu Bodo i swoich poszukiwaniach prowadzących do wyjaśnienia losów aktora.
Pokaz filmu odbędzie się w czwartek (9.05) w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Archidiecezji Białostockiej. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.
W programie jest też spotkanie z reżyserem. Stanisław Janicki to polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Był autorem cyklicznego programu TVP pt. W starym kinie. To najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999 r.). Stanisław Janicki jest również autorem znanych publikacji o polskim kinie, m.in. Film polski od A do Z, W starym polskim kinie i Odeon. Felietony filmowe.
Wschodnia Akademia Filmowa to projekt adresowany do zwolenników edukacji poprzez kino. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z tradycji dyskusyjnych klubów filmowych, kiedy to film staje się prowokacją do rozmowy i wymiany myśli na temat prezentowanego dzieła filmowego i tematyki przybliżanej przez reżysera. W repertuarze Wschodniej Akademii Filmowej znajdują się filmy związane z szeroko rozumianą tematyką syberyjską, popularyzujące wiedzę na temat Syberii jako krainy geograficznej oraz miejsca zesłania Polaków i różnych narodów. Osobne miejsce w działaniach Akademii zajmuje tematyka dotycząca dziejów dawnych ziem II Rzeczypospolitej, wątków historycznych i obyczajowych pogranicza polsko-białorusko-litewskiego oraz dawnych ziem kresowych. Organizatorzy cyklu z Muzeum Pamięci Sybiru sięgają po film fabularny, reportaż oraz dokument komentujący historię oraz rzeczywistość współczesną. Spotkania odbywają się cyklicznie. Uczestnicy Wschodniej Akademii Filmowej mają okazję uczestniczyć w prelekcji filmu i spotkaniach z jego twórcami oraz gośćmi zaproszonymi szczególnie na tę okazję.
Zobacz też:
Spotkanie z reżyserem Stanisławem Janickim i projekcja filmu