Portret białostoczan w latach 50. i 60. XX w.
Najnowsza wystawa Muzeum Historycznego opisuje mieszkańców miasta na przestrzeni 20 lat przy pomocy fotografii reporterskiej, ulicznej oraz pokazującej prywatną sferę życia. Obrazują one zmieniające się warunki życia, panującą modę, a także zmiany w kulturze. Tło wypełnią elementy ich społecznego usytuowania - rodzina, praca, szkoła, udział w wydarzeniach. Dopełnieniem wystawy jest pokaz galanterii i odzieży noszonej w tym okresie przez białostoczan. Wernisaż 20 maja o godz. 18.00 w Muzeum Historycznym.
Szczegóły:
Na co dzień i od święta. Portret białostoczan w latach 50. i 60. XX w.
Sztuka w cieniu PRL-u
Po okresie socrealizmu, który według władzy był obowiązującą i jedynie słuszną zasadą w sztuce polskiej, wyczekiwana liberalizacja umożliwiła rozwój szeroko pojętej sztuki nowoczesnej. Czerpiąc z zachodnich wzorców, polscy artyści tworzyli w klimatach surrealizmu, ekspresjonizmu, nowej konfiguracji czy popartu.
Na wystawie zobaczyć można będzie prace czołowych malarzy, m.in. W. Szamborskiego, A. Lenicy, J. Tchórzewskiego, J. Lebensteina oraz twórców wywodzących się z białostockiego środowiska artystycznego m.in. M. Wołkowyckiego, A. Szymaniuka, J. Lengiewicza, A. Welsa, J. Gniatkowskiego, S. Rybiego. Prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wernisaż 19 maja o godz. 18.00 w Muzeum Rzeźby.
Szczegóły:
Sztuka w cieniu PRL-u w Muzeum Rzeźby
Materia rzeźby
Prezentacja składa się z obiektów czworga artystów, którzy mają już na swoim koncie znakomite osiągnięcia twórcze. Są laureatami wielu prestiżowych nagród na ogólnopolskich wystawach i konkursach. Pełni pasji i zaangażowania w swoja pracę twórczą wierzą, że forma rzeźbiarska ma wciąż wiele możliwości kreacyjnych. Świadomie używają tradycyjnych materiałów, takich jak brąz, kamień, metal, terakota, poszukując w tej klasycznej materii nowych oryginalnych rozwiązań. Wystawa udowadnia, że współczesna rzeźba ma jeszcze wiele do przekazania i potrafi budzić ogromne emocje. Wernisaż 19 maja o godz. 18.00 w Muzeum Rzeźby.
Szczegóły:
Materia rzeźby w Muzeum Rzeźby
W białostockich ogrodach
Prace Bolesława Augustisa ponownie zagoszczą w Galerii im. Sleńdzińskich, inaugurując działalność Galerii Fotografii przy ul. Wiktorii 5 na Bojarach. Fotografie, które zostaną zaprezentowane na wystawie, pochodzą z lat 30. XX w., a ich głównym tematem jest życie w białostockich ogrodach. Kuratorem wystawy jest Grzegorz Dąbrowski. Wernisaż 19 maja o godz. 18.30.
Szczegóły:
Wystawa fotograficzna zdjęć Bolesława Augustisa