Kultura i Rozrywka

Wróć

Zwiedzanie teatru, spacer historyczny i spektakle. Światowy Dzień Lalkarstwa w Białymstoku

2017-03-16 10:52:16
Wprawdzie Światowy Dzień Lalkarstwa przypada 21 marca, ale już w najbliższy weekend BTL i Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej przygotowały specjalne atrakcje. Będą spektakle, zwiedzanie teatru i spacer historyczny.
Krzysztof Bieliński
Międzynarodowe święto społeczności lalkarskiej ustanowione zostało w 2003 r., decyzją UNIMA - Międzynarodowej Unii Lalkarskiej (Union Internationale de la Marionnette), największej na świecie organizacji skupiającej lalkarzy, twórców i teoretyków teatru lalek. Dzień ten ma przypominać i podkreślać znaczenie teatru lalkowego, teatru formy dla społeczności artystycznej i ludzkości. Światowy Dzień Lalkarstwa obchodzony jest rokrocznie 21 marca, tydzień przed Międzynarodowym Dniem Teatru.

Z tej okazji Białostocki Teatr Lalek i Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej przygotowały specjalne atrakcje.

Światowy Dzień Lalkarstwa w BTL-u

- Obchody Światowego Dnia Lalkarstwa w Białostockim Teatrze Lalek rozpoczną się już w sobotę - zapowiada Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u.

18 marca o godz. 11.00 można będzie przedpremierowo obejrzeć spektakl Cień w reż. Wojciecha Kobrzyńskiego (odpowiada on też za opracowanie muzyczne). To historia oparta o dramat Eugeniusza Szwarca napisany na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Scenografię przygotowała Joanna Braun. W spektaklu występują: Magdalena Bocianowska (gościnnie), Łucja Grzeszczyk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Ryszard Doliński, Artur Dwulit, Błażej Piotrowski, Karol Smaczny (gościnnie), Mateusz Smaczny, Paweł S. Szymański, Adam Zieleniecki.

Ponadto w repertuarze są spektakle Pan Brzuchatek i Lenka (godz. 14.00), natomiast w godz. 15.00-17.00 zaplanowano zwiedzanie teatru (można będzie zajrzeć za kulisy). W niedzielę (19 marca) o godz. 16.00 odbędzie się premiera spektaklu Cień.

Światowy Dzień Lalkarstwa w Akademii Teatralnej

Tegoroczny Światowy Dzień Lalkarstwa to okazja, by poznać lepiej zarówno samą sztukę teatru lalek i teatru formy, jak i miejsce, gdzie kształcą się przyszli mistrzowie tej dziedziny - Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. W dniach 18-19 marca zaplanowano spacer historyczny, słuchowisko oraz spektakl.

Spacer historyczny odbędzie się po labiryncie sal i korytarzy kamienicy przy ul. Sienkiewicza 14, gdzie mieści się Wydział Sztuki Lalkarskiej. Obecna siedziba WSL jest jednym z nielicznych budynków w centrum Białegostoku, który przetrwał II wojnę światową i wciąż daje wyobrażenie o tym, jak elegancko wyglądało śródmieście na przełomie wieków XIX i XX.

W programie jest też słuchowisko familijne zrealizowane przez studentów III roku kierunku aktorskiego (semestr 2015/2016) w ramach przedmiotu Praca z mikrofonem pod opieką Waldemara Modestowicza oraz Ewy Gajewskiej-Jasińskiej. Podstawą realizacji był tekst Maliny Prześlugi pt. Bleee.... To opowieść o Motylu, który ośmielił się stwierdzić, że skoro Królowa Motyli jest zawsze akurat nieobecna, to nie istnieje. Za brak wiary zostaje skazany na odsiadkę w nieczynnym autobusie, tkwiącym na starej pętli. Poznaje tam innych więźniów, odrzuconych albo przybyłych tu... z własnej woli - z powodu kompleksów i poczucia, że są bezużyteczni.

Będzie można również obejrzeć spektakl Faust - projekt zrealizowany na podstawie dramatu Tomasza Mana pt. Faust przez studentów III roku kierunku aktorskiego WSL. Każdy artysta pragnie stworzyć dzieło idealne, wznieść się ponad ludzkie ograniczenia. Co się dzieje w głowie człowieka, którego pragnienie jest tak wielkie, że zamienia się w destrukcyjną siłę, a otaczająca rzeczywistość staje się obłędem, chichotem świata? Czy należy wybierać między rodziną a dążeniem do doskonałości? Czy istnieje mniejsze lub większe zło? Przeszkodą są nasi bliscy? A może my sami...

Szczegóły: Światowy Dzień Lalkarstwa w BTL, Światowy Dzień Lalkarstwa w Akademii Teatralnej
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl