Biznes

Wróć

ZUS przekaże firmom 120 mln zł. Niebawem ruszy nabór wniosków

2024-02-11 10:58:22
ZUS ogłosił właśnie konkurs dla przedsiębiorców. Do rozdania ma 120 mln zł. Chętni od 26 lutego będą mogli składać wnioski.
pixabay.com
Zakład Ubezcieczeń Społecznych ogłosił właśnie Konkurs dla płatników składek na dofinansowanie ich działań na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. W sumie ma do rozdania 120 mln zł, a więc o 20 mln zł więcej niż rok wcześniej. Nabór rozpocznie się 26 lutego i potrwa do 27 marca.

Celem inicjatywy jest dofinansowanie projektów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w miejscach pracy i co za tym idzie zmniejszenia ilości wypadków w miejscach pracy, chorób zawodowych itp. 

- W ramach konkursu każdy płatnik składek może uzyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. szacowanej wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł. Przy czym minimalna wysokość dofinansowania, o którą będzie można się ubiegać, wynosi 10 tys. zł. Nabór wniosków rozpoczyna się 26 lutego i potrwa do 27 marca br. Do rozdzielenia na ten cel ZUS ma w sumie 120 mln zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Do konkursu mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, spełniający określone kryteria. Nie mogą zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zalegać z opłacaniem podatków, być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem. Chętni mogą otrzymać  środki z programu nie częściej niż raz na 3 lata.

- Projekty zgłaszane do Konkursu mogą dotyczyć m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, oświetlenia miejsca i stanowiska pracy,

wentylacji powietrza, a także służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, czy też środków ochrony indywidualnej – dodaje rzeczniczka.

Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania mogą składać wnioski wraz z dokumentacją w formie elektronicznej poprzez stronę www.prewencja.zus.pl. Pytania dotyczące konkursu, można zadawać od dnia ogłoszenia konkursu, kierując je wyłącznie drogą elektroniczną na e-mail: konkurs@zus.pl.

Redakcja
24@bialystokonline.pl