ZUS pomoże wrócić do zdrowia. Kto może liczyć na takie wsparcie?
Często pracownicy mają problemy zdrowotne, które uniemożliwiają im wykonywanie swoich obowiązków. Wówczas mogą liczyć m.in. na rehabilitację leczniczą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
pixabay.com
Zwolnienie czy renta to ostateczność. Mając problemy ze zdrowiem, można skorzystać z prowadzonej przez ZUS rehabilitacji. Jej celem jest poprawa samopoczucia i możliwość późniejszego powrotu do pracy. Tylko w ubiegłym roku z takiej szansy skorzystało ponad 4 tys. osób z naszego regionu.
Kto może być wysłany na rehabilitację leczniczą z ZUS? Szansę na to mają osoby, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, czy też rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Podstawowym wymogiem jest jednak duża szansa na odzyskanie zdolności do pracy po przebytym turnusie. Możliwość takiego podreperowania zdrowia mają także osoby ubezpieczone w ZUS i niepobierające żadnych świadczeń (jeśli występuje u nich zagrożenie utraty zdolności do pracy).
Wniosek wydany przez lekarza można złożyć w dowolnej placówce ZUS bądź wysłać pocztą. Konieczne jest jednak posiadane aktualnego ubezpieczenia (jest to później weryfikowane).
Obecnie dokument może być też sporządzony przez lekarza podczas wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego e-ZLA na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Ostatecznie jednak po potrzebie odbycia rehabilitacji decyduje lekarz orzecznik w Oddziale ZUS.
Turnus, na który ubezpieczony może być skierowany, trwa 24 dni. Może odbyć się w trybie ambulatoryjnym bądź stacjonarnym. Po jego zakończeniu wydawana jest karta informacyjna, która zawiera szczegółowy opis podjętego leczenia i opinię o stanie funkcjonalnym w aspekcie powrotu do pracy.
Co ważne - ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji, wraz z kosztami wyżywienia i zakwaterowania.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl