Rodzina

Wróć

ZUS pamięta o mamach nie tylko w maju. Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć

2025-05-27 14:00:01
Maj to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o mamach i ich wyjątkowej roli. To także dobry moment, by przypomnieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje kobietom wychowującym dzieci realne wsparcie – zarówno w pierwszych miesiącach macierzyństwa, jak i po wielu latach opieki nad rodziną.
Materiały prasowe
Macierzyństwo pod opieką ZUS - nie tylko w maju

ZUS zapewnia kobietom objętym ubezpieczeniem chorobowym zasiłek macierzyński – wypłacany nawet na 6 tygodni przed porodem. W przypadku jednego dziecka to aż 61 tygodni świadczenia: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 41 tygodni urlopu rodzicielskiego. Mama może wykorzystać 32 tygodnie, a 9 tygodni zarezerwowanych jest dla drugiego rodzica. Jeśli tata nie zdecyduje się na skorzystanie z tej części, przepada ona bezpowrotnie.

Przy porodach mnogich okres urlopu i zasiłku rośnie – od 74 tygodni przy bliźniakach, aż do 80 tygodni przy pięcioraczkach. Zasada przydziału 9 tygodni dla drugiego rodzica pozostaje bez zmian.

Sytuacje wyjątkowe – możliwe jest dłuższe wsparcie

Rodzice dzieci z orzeczeniem Za życiem mogą liczyć na dłuższy urlop rodzicielski: do 65 tygodni przy jednym dziecku i do 67 tygodni przy porodzie mnogim. Jeśli dziecko zostało przyjęte na wychowanie w starszym wieku, świadczenie przysługuje do 62 tygodni.

Nowością od marca jest także dodatkowy, uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji. Może on wynieść od 8 do nawet 15 tygodni – w zależności od wieku ciążowego, masy urodzeniowej oraz długości pobytu dziecka w szpitalu.

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Wysokość świadczenia zależy od rodzaju urlopu:

- 100% podstawy wymiaru za urlop macierzyński,

- 70% za urlop rodzicielski,

- 81,5% przez cały okres, jeśli wniosek złożono w ciągu 21 dni od porodu, a choć jeden dzień urlopu rodzicielskiego przypadnie na pierwszy rok życia dziecka,

- 100% za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Jeśli rodzic nie wykorzysta żadnego dnia urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka, może ubiegać się o jednorazowe wyrównanie do 100% za okres macierzyńskiego. Zasiłek za rodzicielski wyniesie wówczas 70%.

Mama 4+ – emerytura za trud wychowania

ZUS oferuje również rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ dla kobiet, które wychowały co najmniej czworo dzieci i po ukończeniu 60. roku życia nie wypracowały minimalnej emerytury. Świadczenie to może wynieść do 1 878,91 zł brutto miesięcznie.

Jeśli mama pobiera już inne świadczenie (np. z ZUS lub KRUS), ale w kwocie niższej niż najniższa emerytura, Mama 4+ pokryje różnicę do wspomnianej kwoty.

Aby otrzymać świadczenie Mama 4+, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS lub KRUS wraz z dokumentami potwierdzającymi dochód i sytuację życiową. Prawo do świadczenia zależy od tego, czy osoba spełnia warunek braku dochodu zapewniającego niezbędne środki do życia.

Macierzyństwo to ogromna odpowiedzialność, ale też misja, która zasługuje na konkretne wsparcie. ZUS – poprzez zasiłki i świadczenia – pamięta o mamach nie tylko w maju, ale przez cały rok.
MZ
24@bialystokonline.pl