Mnóstwo osób skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego
Szacuje się, że dzięki obniżonemu wiekowi emerytalnemu (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat) w tym roku prawo do tego świadczenia zyska 330 tys. osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że jest przygotowany do obsługi nawału wniosków.
Aż 270 tys. osób w ostatnich tygodniach odwiedziło doradców emerytalnych ZUS, by poradzić się odnośnie emerytury w obniżonym wieku. Wiele osób chciało, by wyliczyć im prognozowaną wysokość świadczenia oraz symulację wzrostu emerytury, gdyby zdecydowali się jeszcze pozostać w pracy przez jakiś czas. Co piąta osoba stwierdziła, że nie ma zamiaru jeszcze rezygnować z pracy.
- Z kalkulatora emerytalnego skorzystało już około 170 tys. osób, które chciały poznać wysokość swojego świadczenia emerytalnego na dzień uzyskania uprawnień i w przypadku, gdyby przedłużyli swoją aktywność zawodową o rok lub dwa lata. To pokazuje, że wiele osób zastanawia się jeszcze nad podjęciem ostatecznej decyzji - twierdzi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.
Nie wszyscy od razu zrezygnują z pracy
Okazuje się, że od razu po osiągnięciu uprawnień na emeryturę przechodzi około 83% osób. Zakłada się, iż w tym roku będzie ich mniej.
- Podkreślam jednak, że nawet jeśli 330 tys. osób złoży wniosek i przejdzie na emeryturę, to nie jest to liczba, która może spowodować jakiekolwiek utrudnienia. Dwa lata temu weszła w życie tzw. ustawa marcowa, która pozwalała przeliczać kapitał początkowy. Wpłynęło do nas wtedy ponad 800 tys. wniosków dotyczących przeliczenia ponad 800 tys. świadczeń. Dziś mamy ich zaledwie 300 tys., a prawdopodobnie nawet takiej liczby nie osiągniemy - zaznacza Andrusiewicz.
ZUS zapewnia, że wszystko będzie odbywało się terminowo - zarówno wydawanie decyzji, jak i przyznawanie świadczeń. Przypomina też, że osoby, które mają rentę z tytułu niezdolności do pracy, a które łapią się na obniżony wiek emerytalny - muszą same zgłosić się i złożyć odpowiedni wniosek.
Gdyby okazało się, że renta jest wyższa niż wyliczona emerytura - można cofnąć wniosek i pozostać na poprzednim świadczeniu.
Zobacz też:
Od 1 października wiek emerytalny będzie obniżony. Jak składać wnioski?