ZUS cofa zwolnienia lekarskie. Zobacz, co wykazują kontrole. Brali udział w potańcówkach
Białostocki Zakład Ubezpieczeń Społecznych w III kwartale tego roku przeprowadził aż 115,4 tys. kontroli osób, które przebywały na zwolnieniu lekarskim. To, co wykazały w niektórych przypadkach - jest szokujące.
pixabay.com
Od lipca do września w Podlaskiem wystawiono 136 tys. zaświadczeń lekarskich. To aż o 23 tys. więcej niż rok wcześniej. Niektóre z nich zostały skontrolowane.
- Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy to jedna z możliwości, sprawdzenia chorego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W trakcie jej przeprowadzania pracownicy Zakładu odwiedzają chorego, by ustalić, co robi w czasie pobierania zasiłku chorobowego, czy poprawnie wykorzystuje zwolnienie od pracy lub, czy nie wykonuje w czasie zwolnienia lekarskiego innej pracy zarobkowej. Drugi rodzaj kontroli to ocena prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy je skrócić – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.
ZUS w naszym regionie w III kwartale tego roku przeprowadził 3 tys. kontrolo zwolnień lekarskich. W 116 przypadkach podjęto decyzję o ich cofnięciu,
Zamiast wracania do zdrowia - udział w potańcówce
W trakcie przeprowadzonych kontroli okazało się, że nie wszyscy wykorzystują zwolnienie lekarskie, by wracać do zdrowia.
- Podczas zwolnienia lekarskiego ubezpieczony niezdolny do pracy z powodu choroby może
wykonywać jedynie zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jego
stanem zdrowia, np. może udać się na wizytę do lekarza, do apteki bądź po codzienne
zakupy żywnościowe, zwłaszcza jeśli mieszka sam - mówi Krupicka.
Jeśli osoba przebywa na zwolnieniu i wykorzystuje ten czas niezgodnie z przeznaczeniem, może stracić prawo do zasiłku chorobowego. W takich przypadkach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone - żąda jego zwrotu. Lekarz orzecznik ZUS może też uznać, że osoba, która jest kontrolowana, już wróciła do zdrowia i może wrócić do pracy. w Takich przypadkach zwolnienie lekarskie jest skracane.
W Podlaskiem podczas kontroli najczęściej chorzy byli przyłapywani na tym, że dorabiali sobie na boku, np. u innego pracodawcy. Niektórzy uczestniczyli w imprezach lub jeździli na zagraniczne wakacje. Wśród osób, które próbowały oszukać ZUS, znaleźli się ubezpieczeni, którzy np. brali udział w potańcówkach miejskich lub Podlaskiej Oktawie Kultury. Była też osoba, która na zwolnieniu brała udział w rekrutacji do pracy.
- Coraz częściej wybór osób, które Zakład kontroluje, nie jest przypadkowy. O nieprawidłowym korzystaniu z czasu, który lekarz uznał za niedyspozycję od pracy ZUS dowiaduje się z anonimowych zgłoszeń. Rezultatem tego jest, że co 7 skontrolowany w kraju i co 10 w województwie podlaskim stracił prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych, również mają prawo przeprowadzić kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich. Najczęściej takie kontrole wykonują w ich imieniu pracownicy działu kadr - przypomina rzeczniczka ZUS.
JK
24@bialystokonline.pl