Aktualności

Wróć

Żubry online. Zobacz króla puszczy na własne oczy

2012-12-28 00:00:00
Co i ile zjada dziennie żubr? Jaka hierarchia panuje w żubrzym stadzie? Czy nasz król puszczy budzi respekt u innych mieszkańców lasu? Zobacz to na własne oczy! Od 27 grudnia wszyscy internauci mogą oglądać białowieskie żubry dzięki transmisji online na stronie Lasów Państwowych.
sxc.hu
Białowieskie żubry można oglądać na stronie http://www.lasy.gov.pl/zubr. Można także przeczytać wiele ciekawostek na temat tych zwierząt, dzielić się swymi wrażeniami i dokumentować obserwacje na Facebooku(www.facebook.com/ZubryOnline). Co ważne, zobaczymy w ten sposób nie żubry żyjące w ośrodku hodowli, lecz na wolności.

Wcześniejsze podobne przedsięwzięcie Lasów Państwowych – podgląd gniazda bielików podczas lęgu – okazało się prawdziwym hitem polskiego internetu. Od kwietnia do sierpnia losy pary Orła, Reszki oraz ich synów Szpona i Lotka śledziły dziesiątki tysięcy osób. Wszystkim czekającym aż ptaki powrócą wiosną 2013 r. do gniazda leśnicy postanowili sprawić niespodziankę i umożliwić odkrywanie tajemnic lasu również zimą, podglądając na żywo nasze największe ssaki.

Cyfrową kamerę zainstalowano na terenie Nadleśnictwa Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Białystok), na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta te chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu.

– Doświadczenie, jakie zyskaliśmy, realizując projekt Bieliki Online, pozwoliło nam tym razem zaoferować lepszą jakość obrazu. Jest to mimo wszystko trudne przedsięwzięcie, ze względu ograniczoną przepustowość łącza w miejscu tak oddalonym od dużych miast – wyjaśnia Marek Matecki, koordynator projektu z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Internauci mogą liczyć na ciekawe widoki, gdyż kamerę można zdalnie obracać i przybliżać obraz. W nocy komfortową obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni o dużej mocy, oświetlające większą część polany. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia. Teraz na podglądanej polanie najczęściej zobaczyć można stado czterech – pięciu dojrzałych żubrzych byków.

– Najłatwiej jest obserwować je właśnie zimą, gdy skupiają się w większe grupy wędrujące w poszukiwaniu pokarmu. Potrafimy odróżnić poszczególne zwierzęta i tym samym stada. W tym roku najbardziej charakterystyczne jest jedno z nich, z malutkim żubrem, który późno przyszedł na świat – mówi Bogusław Dawidziuk, leśniczy z Nadleśnictwa Browsk.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl