Kultura i Rozrywka

Wróć

ŻUBROFFKA wyjątkowo w czerwcu, ale za to w realu

2021-05-13 18:00:06
Po raz pierwszy w historii Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA nie odbył się zimą, a został przeniesiony na lato. Organizatorom zależy, by w wydarzeniu mogła wziąć udział publiczność.
Grzegorz Chuczun
W tym roku przypada 15. edycja Festiwalu ŻUBROFFKA. Odbędzie się ona w dniach 9-13 czerwca.

Jak możemy przeczytać na stronie organizatora, czyli Białostockiego Ośrodka Kultury: Uważamy, że ŻUBROFFKA online byłaby tylko niesatysfakcjonującą nikogo namiastką naszego Festiwalu, który opiera się przecież głównie na serdecznych i szczerych spotkaniach twórców, artystów, widzów, osób tworzących festiwal oraz mieszkańców miasta i regionu. Nie wierzymy w to, że pokazy online mogłyby choćby w małym stopniu zastąpić autentyczne emocje, jakie odczuwamy oglądając filmy w kinie, a potem o nich dyskutując.

Ze względu na panującą pandemię i środki bezpieczeństwa, zdecydowano jednak o formule hybrydowej. Widzowie będą mogli wziąć udział w pokazach stacjonarnych (w kinie Forum i w klubie Fama oraz w zaprzyjaźnionych lokalizacjach miasta i regionu), pokazach online na platformie Stowarzyszenia Kin Studyjnych MOJEeKINO.PL oraz w pokazach plenerowych.

Ta edycja promowana jest jako jedna z najdziwniejszych, ale też najciekawsza w historii. Tematem przewodnim festiwalu jest wirus, który wszystko wywrócił do góry nogami i wpłynął na całe życie społeczne. Nie uderzamy jednak w smutne tony i naszymi propozycjami postaramy się przypomnieć, jak dobre i szalone potrafi być życie - czytamy.

126 filmów powalczy o Grand Prix i o nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i w konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video i Na skraju). Nagrodzone zostaną: najlepsza Animacja, Dokument, Fabuła, Zdjęcia i Muzyka. Swoje nagrody przyzna Młode Jury oraz jury polskich i zagranicznych dziennikarzy. Już tradycyjnie, najlepszy w ocenie publiczności film otrzyma nagrodę Dzikiego Żubra.

Otwarcie festiwalu uświetni pokaz krótkometrażowych filmów ze zdjęciami Borisa Kaufmana, operatora nagrodzonego Złotym Globem i Oscarem za film Na nabrzeżach Elii Kazana. Filmy zilustruje na żywo jeden z najważniejszych i najzdolniejszych przedstawicieli polskiej sceny elektronicznej - Błażej Malinowski.

W ramach pokazów specjalnych widzowie będą mogli m.in. potańczyć z żubrami, zobaczyć krótkie filmy o miłości, znane i uwielbiane midnight shorts, animowane dokumenty oraz reportaże o sytuacji przyjaciół z Białorusi. Zaspokoją też swój apetyt podczas czeskiego i podlaskiego śniadania filmowego oraz brunchu Wschodnie przyjemności. Nie zabraknie też energetycznych koncertów. W programie ponadto filmowe wycieczki rowerowe, panele dyskusyjne i spotkania branży filmowej.

To filmowa szczepionka przeciwko wirusowi!

Szczegółowy program poznamy wkrótce!

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl