Warsztaty odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym, w małych grupach. W sobotę (13.03) wspólnie zostaną przygotowane palmy wielkanocne.
Palmy mają swą bardzo długą i bogatą historię w tradycji chrześcijańskiej. Są pamiątką uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy tydzień przed zmartwychwstaniem.
W Polsce palmy święci się od średniowiecza. W kulturze ludowej posiadają magiczne znaczenie. Poświęcona palma pomoże chronić dom i uprawy przed niszczycielskimi siłami przyrody. Ludzie wkładali ją za święty obraz albo stawiali w oknie podczas burzy. Po przyjściu z kościoła w Niedzielę Palmową członkowie rodziny uderzali się wzajemnie palmami, co miało uderzanemu zapewnić zdrowie i dobrobyt, dziewczętom – dodać urody. Bito palmami również zwierzęta wyganiane na pierwszy wiosenny wypas dla zapewnienia im dobrego chowu.
Jest wiele sposobów wykonywania palm. W Podlaskiem najpopularniejsze są dziś palmy kurpiowskie i wileńskie. Te pierwsze powstają z zielonych roślin i kwiatów z bibuły, czasem wyłącznie z bibuły. Elementy zielone to borówka, bukszpan albo jałowiec.
Zapisy i szczegóły wydarzenia