Oddając krew, ratujesz życie!
Serdecznie zapraszamy wszystkie pełnoletnie osoby do oddawania krwi i zapisywania się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku. Okres wakacyjny to zdecydowanie czas wzmożonego zapotrzebowania na krew i jej składniki. Na zasłużone urlopy wyjeżdżają krwiodawcy, na wakacjach są studenci stanowiący pokaźną grupę aktywnych dawców, a zapotrzebowanie na krew przez szpitale, chociażby ze względu na wzmożoną w tym okresie liczbę wypadków drogowych, wzrasta.
Niestety krwi zgromadzić wcześniej, na zapas, po prostu się nie da
Krew nie jest zamrażana. Pobierana jest ona do płynu konserwującego po to, by utrzymać ją w stanie płynnym, zapobiec procesowi starzenia się i utrzymać jej właściwości biochemiczne i fizjologiczne. W takim płynie krew może być przechowywana maksymalnie przez 42 dni.
Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku
Statystycznie w Polsce co około godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę, bądź inne nowotworowe i nienowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Pobranie i przeszczep komórek macierzystych są często jedyną szansą na uratowanie ich życia.
Aby zostać dawcą należy zgłosić się do ośrodka rekrutującego potencjalnych dawców oraz wypełnić kwestionariusz. Po kwalifikacji lekarskiej pobierana jest próbka krwi (4 ml) na wstępne badanie. Jego wyniki zostają umieszczone w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku. Na tym kończy się pierwszy etap. Prawdopodobieństwo odnalezienia dawcy w pełni zgodnego z biorcą jest bardzo małe (waha się od 1:100 do 1:100 000). W przypadku gdy takowe nastąpi, po szczegółowym badaniu lekarskim, dawca ma możliwość wyboru metod pobrania szpiku. Najpopularniejszą metodą (ponad 80 proc. przypadków) jest pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. Jest to metoda, która wizualnie wygląda bardzo podobnie do oddawania osocza czy płytek krwi.
Gdzie oddać krew i zapisać się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku?
Na terenie województwa podlaskiego oddać krew oraz zapisać się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej – Curie 23, Terenowych Oddziałach w Łomży, Hajnówce, Suwałkach oraz Bielsku Podlaskim, a także na organizowanych przez nas ekipach wyjazdowych.
Wszelkie informacje dotyczące ekip wyjazdowych znajdą Państwo na stronie
www.rckik.bialystok.pl.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]