Aktualności

Wróć

Zorganizowano kolejne Bezpieczne piątki

2019-08-23 07:34:34
PKP Polskie Linie Kolejowe organizują kolejne, dodatkowe akcje Bezpieczny piątek. Poprzednie okazały się sukcesem.
pixabay.com
Kolejne Bezpieczne piątki zorganizowane przez PKP

W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – Szlaban na Ryzyko! PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zorganizowały kolejne, dodatkowe akcje Bezpieczny piątek. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo pasażerów pociągów, kierowców i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych.

- Od 21 czerwca kolejarze wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją przeprowadzili ponad 300 akcji. Łącznie 27 tys. kierowcom przekazano informacje o bezpiecznym zachowaniu. Do kilku tysięcy dzieci trafiły kolorowanki przygotowujące do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W ramach akcji zorganizowano dodatkowe kontrole, rozdawano ulotki i uświadamiano społeczeństwo o tym, jak zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych, na których wciąż często dochodzi do groźnych wypadków.

PKP przypomina o żółtych naklejkach

W ramach Bezpiecznych piątków przypomina się o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach. To dodatkowe informacje, które mogą uratować życie i zapobiec tragedii na torach. Widząc jakieś zagrożenie czy usterkę na przejeździe kolejowo-drogowym można skorzystać z informacji umieszczonej na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery awaryjne.

- Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch – informuje rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

Niepokojące jest jednak to, że aż 99% zdarzeń, do których dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Najczęstsze błędy, które mogą doprowadzić do tragedii to: : ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Także rowerzyści i piesi nie zawsze zachowują się odpowiedzialnie i ignorują przepisy bądź omijają opuszczone rogatki.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl