Aktualności

Wróć

Żonkilowe Pole Nadziei przed Urzędem Wojewódzkim. Pamiętajmy o chorych i cierpiących

2012-10-10 00:00:00
Symbolicznym posadzeniem żonkili przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku Fundacja Pomóż Im prowadząca Białostockie Hospicjum dla Dzieci rozpoczęła 3. edycję akcji Pola Nadziei pod hasłem Człowiek człowiekowi nadzieją.
M.Gorbacz
Pola nadziei to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili - symbolu nadziei. Kiedy wiosną zakwitną - są rozdawane w ulicznych kwestach, a w ten sposób pozyskane fundusze pozwalają na zaspokojenie wszelkich potrzeb podopiecznych hospicjum. Kampania ta ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących.

- Nasi pacjenci nasze dzieci, są naprawdę naszymi nauczycielami. Dając im siebie, widzę ile dają mi. Uczą mnie bezinteresownej miłości, a to nadaje życiu sens - wyznała Ewa Sadowska, koordynatorka akcji Pola Nadziei. Spotkanie rozpoczynające kolejną edycję wydarzenia było również okazją do podsumowania działań rozpoczętych rok temu.

Do 2. edycji Pól Nadziei włączył się 87 instytucji - przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i różnych placówek z Białegostoku i województwa podlaskiego. W ramach akcji prowadzono również kurs dla wolontariuszy. Podczas 2. edycji wzięło w nim udział 714 osób. Ochotnicy dowiedzieli się od psychologa jak pomagać, by sobie nie zaszkodzić, nauczyli się udzielania pierwszej pomocy, uczestniczyli w kwestach ulicznych, a także odwiedzali pacjentów na oddziale onkologii. Oprócz tego odbył się pokaz filmu 4. piętro oraz koncert finałowy na Rynku Kościuszki podczas, którego zagrał m.in zespół Cochise z Pawłem Małaszyńskim. Ubiegłoroczne działania poparła również Pierwsza Dama Anna Komorowska, która zasadziła żonkile przed belwederem. Pole Nadziei to także konkursy: plastyczny, fotograficzny, poetycki i biżuterii żonkilowej. W ramach 2. edycji wydarzenia udało się zebrać ponad 91 tysięcy złotych, z czego 30 tysięcy wyniosły koszty realizacji akcji.

Kolejna edycja tradycyjnie rozpoczęła się sadzeniem cebulek żonkili. W tym roku wraz z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno, przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim zrobiły to dzieci z miejskich przedszkoli.

Białostockie Hospicjum dla Dzieci istnieje od 2009 roku. Przez ten czas odeszło 21 podopiecznych placówki.

- Zajmujemy się głównie tymi dziećmi, których czas życia jest bardzo krótki i chcemy im zapewnić godne, spokojne, pozbawione cierpienia odejście - wyznał Dariusz kuć, lekarz hospicjum. Tegorocznym hasłem Pól Nadziei jest tekst Człowiek człowiekowi nadzieją, gdyż myślimy, że człowiek człowiekowi nie musi i nie powinien być wilkiem. Warto w to wierzyć i tak myśleć - dodał.

Zanim wyrosną żonkilowe pola i odbędzie się koncert finałowy, wzorem lat ubiegłych od października b.r. do końca maja 2013 roku zaplanowano konkursy, dyskusje, kwesty. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: Pola Nadziei.
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl