Impreza Podlaskie ziołami pachnące poświęcona jest tradycjom zielarskim naszego regionu. Jest to festyn etnograficzny, podczas którego będzie można zakupić zioła, miody, potrawy regionalne oraz sztukę ludową. W ramach projektu Spotkanie z dziedzictwem kulturowym wsi odbędą się warsztaty zielarskie, garncarskie, tkackie i zabawkarskie. Zespoły ludowe z okolic Knyszyna i Moniek pokażą, jak dawniej wyglądały żniwa.
Zioła onegdaj pełniły bardzo ważną rolę w kulturze ludowej. Mieszkańcy wsi otaczali rośliny szczególną opieką. Używano ich w kuchni, ale także w medycynie i do tworzenia kosmetyków. Aromat i smak ziół sprawiały, że były one nieodłącznym elementem życia. Także dzisiaj zioła przeżywają pewien renesans. Chętnie sięgamy po świeże rośliny, by wzmocnić smak potraw. Także kosmetyka wykorzystuje ich naturalne właściwości.
Zioła znalazły zastosowanie również w wiejskiej obrzędowości. Rośliny poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami.
Festyn Podlaskie ziołami pachnące odbędzie się w niedzielę (14.08), od godz. 11:00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Czytaj także:
Szczegółowy program imprezy.