Kampania 60+Kultura jest skierowana do osób powyżej 60. roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. To już ósma odsłona akcji.
W akcję włączają się też placówki w Białymstoku i regionie, m.in.: Muzeum Podlaskie, Opera i Filharmonia Podlaska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
W Muzeum Historycznym można wybrać się na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach stałych W białostockiej kamienicy i Odzyskana historia. Hotel Ritz. Można też obejrzeć bezpłatnie wszystkie wystawy.
W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego także jest wstęp wolny na wystawy. Zaplanowane jest również oprowadzanie.
W Muzeum Ikon w Supraślu można wziąć udział w ciekawym spotkaniu. Jego uczestnicy zapoznają się z symboliką przypisaną poszczególnym kolorom na podstawie wybranych wizerunków. Rozpoznają gesty oraz przyporządkują im odpowiednie znaczenie. Spróbują również odtworzyć ozdobne liternictwo. Zajęcia odbywać się będą na ekspozycji stałej Muzeum Ikon, w oparciu o specjalne karty pracy.
W Muzeum w Tykocinie organizowane są natomiast warsztaty kulinarne - Wokół tradycji i symboliki święta Sukot - Hummus zdrowo łączy. Będzie można wysłuchać prelekcji o tradycji, symbolice i obyczajach Sukot, a także skosztować świątecznego poczęstunku. W ramach Salonu Bujnowskiego odbędzie się koncert Od Mozarta do Piazzoli.
Szczegóły:
Akcja 60+Kultura w Muzeum Historycznym
Akcja 60+Kultura w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Akcja 60+Kultura w Muzeum Ikon w Supraślu
Akcja 60+Kultura w Muzeum w Tykocinie
Opera i Filharmonia Podlaska
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza seniorów na bezpłatny koncert Kwartetu Dworskiego, a także oprowadzanie kuratorskie po wystawie prac Krzysztofa Nowickiego Współistnienie. Seniorzy będą mogli także obejrzeć musical Doktor Żywago z 30-procentowym rabatem.
Szczegóły:
Akcja 60+Kultura w OiFP
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
W Spodkach odbędzie się koncert kabaretu Seniorów Szpilka. Ta znana i lubiana grupa kabaretowa działa już od niemal 40 lat. Na swoim koncie ma około 1000 występów, nie tylko w kraju, ale i za granicą, np. w Niemczech, Holandii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie czy Białorusi. Każdy, kto widział Szpilkę w akcji, wie, że koncerty kabaretu to spora dawka pozytywnej energii, dobrych żartów i wesołych piosenek.
Poza występem Szpilki WOAK proponuje też seniorom zwiedzanie dwóch wystaw. Pierwsza prezentuje prace prof. Marii Sękowskiej, nazywane przez autorkę grafobrazami. To zestaw kilku cykli powstałych na płótnie i papierze, zawierających nośniki eksperymentu, ekspresji i wewnętrznej zadumy. Druga propozycja to grafiki Krzysztofa Gryniewickiego. Autor w swoich pracach próbuje odwzorowywać naturę, inspiracje czerpiąc z otoczenia. Tematyka rysunków to elementy architektury, pejzażu miejskiego, zabytków i zagajniki leśne.
Wstęp na imprezę jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na koncert Kabaretu „Szpilka” obowiązują bezpłatne wejściówki.
Szczegóły:
Weekend seniora z kultura w WOAK-u
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy
W programie jest zwiedzanie z przewodnikiem. Wszyscy goście będą też mogli obejrzeć zlokalizowany na terenie UCP Gabinet Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajduje się wiele osobistych pamiątek po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie.
Szczegóły:
Akcja 60+Kultura