Witold Lutosławski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz - słynne osobowości dwudziestowiecznej historii naszego kraju i Europy. Co łączy te tak różne od siebie postaci?
Wszyscy ci mężczyźni pochodzili z rodzin ziemiańskich, których styl życia był oparty na określonych tradycyjnych wartościach. Ziemianie pełnili często rolę lokalnych liderów społecznych, przyczyniali się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów.
Projekt wystawienniczy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku opowiada o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939-1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, a także o jej wywłaszczeniu przez komunistyczny system władzy i rozproszeniu ziemiańskich rodzin po całym świecie.
Zamiarem autorów było pokazanie zbiorowego portretu ziemian i przybliżenie historii konkretnych rodzin, by każdy mógł zastanowić się nad stratą, jaką przyniosła likwidacja tej warstwy społecznej. Wystawa jest dwujęzyczna, angielsko-polska. Będzie można ją oglądać do 28 kwietnia.
Sprawdź:
Wystawa Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku