Kultura i Rozrywka

Wróć

Znani pisarze i nowe wydawnictwa. Jakie są plany Książnicy Podlaskiej na jesień?

2017-09-11 08:26:07
Dużo atrakcyjnych wydarzeń czeka na wszystkich odwiedzających Książnicę Podlaską i jej 16 filii rozrzuconych po całym mieście.
Anna Dycha
- Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zainaugurowała jesienny sezon Narodowym Czytaniem Wesela Stanisława Wyspiańskiego na Rynku Kościuszki oraz we wszystkich 16 jej filiach. To tylko wstęp do dalszych działań promujących literaturę i historię - ogólnopolską i regionalną - oraz popularyzujących czytelnictwo - mówi Jolanta Gadek, dyrektor placówki.

Spotkania ze znanymi pisarzami

Już we wrześniu młodzież będzie mogła wziąć udział we wspólnej zabawie pod hasłem Złam kod Książnicy i wygraj książkę. Jej uczestnicy poczują się jak łamacze kodów z czasów II wojny światowej, znajdą zakodowany numer sygnatury oraz dział, a następnie odszukają książkę umieszczoną w udostępnionym czytelnikom księgozbiorze Wypożyczalni Głównej Książnicy.

Nie zabraknie propozycji dla seniorów - Książnica Podlaska współorganizuje konkurs literacki Srebro nie złoto.

We wrześniu rusza też kolejny cykl spotkań autorskich z cyklu Środy literackie (każda środa o godz. 17.00). Warto odnotować przy tej okazji, że, z uwagi na czas, jakim dysponują twórcy, spotkania niekiedy odbywać się będą w inny dzień tygodnia. Wśród gości Książnicy znajdą się m.in.: Magdalena Zawadzka (jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, autorka książek: Moje szczęśliwe wyspy, Taka jestem i już, Gustaw i ja), Joanna Bator (wybitna powieściopisarka, autorka m.in. Piaskowej góry, Chmurdalii, Ciemno, prawie noc, Roku królika), Mariusz Urbanek (autor biografii Kornela Makuszyńskiego O jednym takim, któremu ukradziono słońce, książki okrzykniętej jedną z najlepszych tegorocznych propozycji literackich) i Łukasz Orbitowski (wielokrotnie nagradzany autor m.in. powieści Inna dusza).

Ponadto w Książnicy z czytelnikami jesienią spotkają się: Urszula Ziober (autorka książki Spódniczka ze starej podszewki zawierającej wspomnienia Sybiraczki, babci autorki), poeta i muzyk Krzysztof Gryko, autorka powieści kryminalnych Katarzyna Zyskowska-Ignaciuk, twórcy pochodzący z Bielska Podlaskiego: Kordian Michalski i Andrzej Salnikow. Czytelnicy będą mieli również okazję wziąć udział w spotkaniach promocyjnych, na których zaprezentowane zostaną: książka Anny Radziukiewicz Bliski mi Wschód oraz album Światło znad Biebrzy poświęcony Markowi Sosze, wydany przez Fundację Sąsiedzi.

Jesienią w siedzibie Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, w Galerii Parter będzie można obejrzeć wystawy prac Barbary Bańki, a także wystawy poświęcone twórczości Antoniego Szymaniuka czy Andrzeja Koziary.

Konferencje i wydawnictwa

Po wakacyjnej przerwie Książnica wraca również do działalności naukowej. W dniach 12-13 października instytuja będzie współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej Pisarze litewscy i polscy XIX i XX wieku. Perspektywa komparatystyczna. W kręgu inspiracji Mickiewicza i Baranuskasa, która odbędzie się w Wilnie.

Z kolei 23 października w siedzibie Książnicy odbędzie się także Ogólnopolska Konferencja Naukowa Wybitne postaci kobiece emigracji niepodległościowej współorganizowana z Wydziałem Filologicznym UwB, a 26–28 października odbędzie się Jubileuszowa, Międzynarodowa Konferencja Naukowa Franciszek Skaryna. Życie, twórczość, recepcja (Białystok–Grodno). Natomiast w dniach 17-18 listopada odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Wschód Muzułmański w literaturach wschodnio-i południowosłowiańskich. Planowana jest także konferencja poświęcona literaturze fantastycznej, prace nad nią trwają.

Jeśli zaś chodzi o działalność wydawniczą, wkrótce światło dzienne ujrzy kolejna publikacja z cyklu Folia Bibliothecalia. Książnica wyda również tomik poezji Mileny Krystyny Gołębiewskiej Jak królowa, tomik poezji Janusza Andrzejczaka Powłóczystość oraz trzy książeczki dla najmłodszych z bajkami białostoczanki Elżbiety Janikowskiej. W przygotowaniu jest także oryginalna mikropowieść podlaskiej autorki Miłki Malzahn W płaszczu świata. Na pół realistyczna, na pół magiczna historia prowadzi czytelnika ulicami naszego miasta. Jest to swoisty przewodnik po wywróconym na drugą stronę Białymstoku. Książka ukaże się w wersji papierowej w listopadzie, zaś wzbogacony o nowe wątki i drugie plany e-book pojawi się na początku 2018 r.

To oczywiście tylko niektóre z propozycji. Każda z filii przygotowuje swoje plany na sezon jesienny.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl