Aktualności

Wróć

Znak szczególny: żółte koszulki. 700-osobowy obóz wakacyjny w Białymstoku

2017-07-14 18:36:50
700 stypendystów fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia” nawiedziło Białystok, aby spędzić tu oraz w innych miejscach regionu wakacyjny obóz. Potrwa on przez 11 dni, a uczestników będzie można poznać po charakterystycznych żółtych koszulkach.
MN
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała po wizycie w Polsce, w 1999 r. Jana Pawła II. Skupia się ona głównie na pomocy młodym ludziom z mniejszych miejscowości (do 20 tys. ludzi), szczególnie z rodzin wielodzietnych. Obecnie obejmuje opieką 2,5 tys. gimnazjalistów, licealistów i studentów z całej Polski. Co roku organizowane są specjalne obozy wakacyjne dla młodzieży mające na celu integrację.

Z inicjatywy prezydenta

W piątek (14.07) 700 stypendystów przyjechało do Białegostoku na taki właśnie 11-dniowy obóz. Z inicjatywą jego zorganizowania wyszedł Tadeusz Truskolaski, który zaproponował to podczas spotkania prezydentów miast papieskich na początku 2016 roku.

Miasto będzie w znaczący sposób partycypować w kosztach organizacji przedsięwzięcia. Zapewnia gościom nocleg, wyżywienie, bilety na liczne atrakcję i dojazd do nich. Będą oni mogli także bezpłatnie korzystać z miejskiej komunikacji. Nic w tym dziwnego, ponieważ hasło całego wyjazdu, to Białystok – Miasto Miłosierdzia.

- Chciałbym, żeby ten pobyt zostawił w tych młodych ludziach jak największe pozytywne ślady. Chcemy promować Białystok. To jest młodzież, która będzie niedługo wybierała wyższe uczelnie, więc może po tym jak zobaczy miasto, to pomyśli o tym żeby tutaj studiować, ale też podzieli się z innymi dobrym wrażeniem – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Wszyscy się cieszą

W stolicy województwa goście przede wszystkim odwiedzą miejsca związane z patronami ich wyjazdu – bł. ks. Michałem Sopoćko oraz św. Faustyną Kowalską. Zajadą do 35. białostockich parafii, na uczelnie – Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Białostocką, a także do Akademii Teatralnej. Zorganizowano dla nich również Dzień Sportu oraz koncert na Rynku Kościuszki.

Jednak zagoszczą nie tylko w Białymstoku. Organizatorzy chcą pokazać młodym ludziom inne ważne zakątki województwa. Przyrodnicze: Puszczę Białowieską, dolinę Narwi, biebrzańskie bagna. Religijne: Sanktuaria w Sokółce, Świętej Wodzie oraz Studzienicznej. Kulturowe: Szlak Tatarski. Władzom województwa bardzo zależy na promowaniu regionu.

- Cieszymy się, że możemy gościć tak dużą grupę zdolnych, młodych ludzi. Mam nadzieję, że będą oni mogli poznać walory województwa podlaskiego, które jest pięknym miejscem. Chcemy pokazać naszą tradycję, naszą wielokulturowość, jednak głównym skarbem naszego województwa są ludzie. Słyniemy z gościnności i będziemy starali się stworzyć dobrą atmosferę, żeby stypendyści kiedyś do nas wrócili – mówi marszałek Jerzy Leszczyński.

Po żółtym ich poznasz

Stypendyści zakwaterowani będą w kilku szkolnych internatach, m.in. w placówce przy Technikum Ekonomicznym na ul. Bema, przy Mechaniaku na ul. Broniewskiego, przy Rolniku na ul. Suchowolca, ale też w akademiku UMB przy ul. Akademickiej, gdzie będą spali opiekunowie, których razem z wolontariuszami będzie koło setki.

- Tutaj w Białymstoku jest najmłodsza część naszej fundacji – uczniowie gimnazjum i liceum. Przyjechaliśmy w liczbie 700 osób. Stypendystów poznamy po żółtych koszulkach. W niebieskich koszulkach są natomiast opiekunowie, pracownicy biura i wolontariusze – studenci z Białegostoku. W ogóle województwo podlaskie jest mocno reprezentowane w fundacji ponieważ ogromna ilość stypendystów pochodzi z diecezji drohiczyńskiej czy archidiecezji białostockiej – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

15 lipca młodzież zajedzie do Jurowiec, gdzie zwiedzi Muzeum Wsi Białostockiej i pozna historię regionu. Odbędzie się tam również festyn, na który mogą przyjść wszyscy chętni.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl