Aktualności

Wróć

Znajdź partnera i zrealizuj międzynarodowy projekt. Na zainteresowanych czeka 870 mln euro

2017-04-28 15:19:46
O tych programach mało kto wie. Tymczasem można ubiegać się o duże pieniądze na realizację międzynarodowych przedsięwzięć. To oferta nie do odrzucenia dla samorządów, uczelni czy fundacji. Interreg – słowo, które warto zapamiętać.
Dorota Mariańska
Duże pieniądze i mniejsza konkurencja

Fundusze unijne to nie tylko Regionalny Program Operacyjny. Na uwagę zasługują także programy Interreg Europa Środkowa, Interreg Region Morza Bałtyckiego oraz Interreg Europa.

- Myślę, że bardzo dużo mówi się o Regionalnym Programie Operacyjnym. Dużo się mówi o Polsce Wschodniej, o programach transgranicznych. Te inicjatywy: Interreg Europa Środkowa, Interreg dotyczący Morza Bałtyckiego czy Interreg Europa nie cieszą się taką popularnością, bo mało kto wie, że istnieje możliwość pozyskania środków na często bardzo innowacyjne, niszowe projekty, których w standardach dużych programów nie da się dofinansować – mówi Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dzięki programom Interreg publiczne i prywatne podmioty z woj. podlaskiego mogą nawiązać współpracę z instytucjami z Unii Europejskiej, Białorusi, Norwegii, Rosji i Szwajcarii w różnych dziedzinach: innowacyjności, badań, konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, transportu, ochrony środowiska, gospodarki niskoemisyjnej, zasobów kulturowych i naturalnych.

- Na stronach dedykowanych programom są zakładki pomagające w znalezieniu osób, podmiotów, którym przyświeca ta sama myśl i może szukają partnera np. w naszym kraju, województwie. Są też punkty kontaktowe, które pośredniczą w nawiązaniu kontaktu – wyjaśnia dyrektor Sarosiek.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Interreg Europa (359 mln euro) daje instytucjom publicznym i non-profit (samorządy, agencje rozwoju, uczelnie, instytuty, fundacje, stowarzyszenia) możliwość opracowywania i unowocześniania polityk i programów rozwoju regionalnego, np. regionalnych strategii innowacji, strategii rozwoju czy planów gospodarki niskoemisyjnej.

Z kolei Interreg Europa Środkowa (246 mln euro) wspiera przedsięwzięcia związane m.in. z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i zwiększaniem efektywności energetycznej, ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, poprawą transportu, wspieraniem przedsiębiorczości i innowacyjności.

Natomiast Interreg Region Morza Bałtyckiego (264 mln euro) oferuje pomoc w zakresie np. rozwijania ekologicznego transportu, zmniejszenia zanieczyszczeń i efektywnego gospodarowania zasobami naturalnymi, komercjalizacji innowacji.

- Tworzy się konsorcjum partnerskie. Te projekty opierają się na współpracy z instytucjami zagranicznymi. Konsorcjum partnerskie ma swojego lidera. Jest to tzw. partner wiodący, który odpowiada za całość przedsięwzięcia, również na etapie ubiegania się o środki i on jako jedyny odpowiada za złożenie wniosku – informuje Anna Stol z Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Rozwoju.

Obecnie trwa nabór wniosków w ramach Interreg Europa (do 30 czerwca). Nabory w ramach Interreg Europa Środkowa i Interreg Region Morza Bałtyckiego zaplanowane są na drugą połowę tego roku.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl