Zmieniają się godziny odjazdów pociągów. Warto sprawdzić rozkład przed podróżą
w marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów Polregio. Na niektórych odcinkach będzie też kursować komunikacja zastępcza.
J. Fiedoruk
13 marca planowana jest korekta rozkładu jazdy pociągów Polregio. W Podlaskiem na dwóch odcinkach będzie też kursowała komunikacja zastępcza. Od 4 maja nastąpią także zmiany w kursowaniu pociągów do Czeremchy i Hajnówki z powodu modernizacji węzła kolejowego w Białymstoku.
Zmienią się godziny odjazdów na odcinku Białystok-Szepietowo
Na modernizowanej linii kolejowej nr 6, na odcinku Białystok – Szepietowo zbyt wielu zmian nie będzie. Liczba kursujących pociągów i autobusów pozostanie taka sama. Nieznacznie zmienią się jednak godziny odjazdów trzech autobusów komunikacji zastępczej:
- z Szepietowa z godz. 14:35 na godz. 14:30,
- z Łap z godz. 19:45 na godz. 19:40,
- z Białegostoku z godz. 18:51 na godz. 18:45.
Kilkuminutowe zmiany godziny odjazdu będą też dotyczyły trzech, z czterech kursujących pociągów.
Ważną informacją jest to, że nie zmieniają się miejsca postojów autobusów komunikacji zastępczej. Wszystkie przystanki będą w dotychczasowych lokalizacjach. Przejazd tymi autobusami odbywa się na podstawie biletów kolejowych. Nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków.
Bilety okresowe Polregio honorowane w wybranych pociągach PKP Intercity
Cały czas honorowane są bilety okresowe Polregio (tygodniowe, miesięczne i kwartalne) w pociągach spółki PKP Intercity. Ułatwia to codzienne dojazdy na trasie Szepietowo-Białystok osobom pracującym, uczącym się czy studiującym.
Pociągi PKP Intercity uzupełniają ofertę Polregio, a niektóre z nich zatrzymują się na pośrednich przystankach osobowych:
1) IC Słowacki : Ełk – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (7:51) – Szepietowo (8:39); codziennie; zatrzymuje się: Łapy, Racibory, Jabłoń Kościelna;
2) IC Podlasiak : Suwałki – Świnoujście
odcinek honorowania: Białystok (9:24) – Szepietowo (10:11); codziennie; zatrzymuje się: Łapy, Łapy Osse, Jabłoń Kościelna;
3) IC Nałkowska : Białystok – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (13:17) – Szepietowo (14:07); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
4) IC Dąbrowska : Białystok – Wrocław Główny
odcinek honorowania: Białystok (15:36) – Szepietowo (16:39); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Białystok Wiadukt i Klepacze;
5) TLK Hańcza : Suwałki – Kraków Główny odcinek honorowania: Białystok (17:39) – Szepietowo (18:29) codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
6) IC Narew : Białystok – Łódź Widzew odcinek honorowania: Białystok (19:44) – Szepietowo (20:38); codziennie; zatrzymuje się: Baciuty oraz na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Łapy i Szepietowo;
7) TLK Hańcza : Kraków Główny – Suwałki
odcinek honorowania: Szepietowo (9:38) – Białystok (10:26); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
8) IC Dąbrowska : Wrocław Gł. – Białystok odcinek honorowania: Szepietowo (11:14) – Białystok (12:20); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Klepacze i Białystok Wiadukt;
9) IC Nałkowska : Wrocław Główny – Białystok
odcinek honorowania: Szepietowo (13:31) – Białystok (14:20); codziennie; zatrzymuje się: Jabłoń Kościelna, Łapy; od 21 marca także Racibory;
10) IC Pilecki : Racibórz – Białystok
odcinek honorowania: Szepietowo (15:49) – Białystok (16:46); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy;
11) IC Podlasiak : Świnoujście – Suwałki odcinek honorowania: Szepietowo (18:01) – Białystok (18:54); codziennie; zatrzymuje się: Łapy;
12) IC Słowacki : Wrocław Główny – Ełk odcinek honorowania: Szepietowo (19:48) – Białystok (20:40); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy.
Podróżujący muszą pamiętać, że w pociągach PKP Intercity całkowita rezerwacja miejsc obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Dart (oznaczonych w rozkładzie literą R w kwadracie). Pasażerowie, którzy mają bilet okresowy POLREGIO powinni mieć nieodpłatny bilet dodatkowy ze wskazaniem miejsca do siedzenia. W innym przypadku będą traktowani jak osoby, które podróżują bez biletów. Nieodpłatne miejscówki są dostępne w kasie biletowej, w Serwisie e-IC oraz u konduktora w pociągu. W przypadku odbioru jej u konduktora, jeżeli na stacji jest czynna kasa biletowa. Trzeba jednak pamiętać, że za miejscówkę zostanie pobrana opłata pokładowa w wysokości 10 zł.
W pociągach TLK lub IC zestawionych ze składów wagonowych można podróżować bez biletu dodatkowego na rezerwację miejsca. Takie składy są w rozkładzie oznaczone literą R.
Zmiany na trasach Białystok – Kuźnica Białostocka i Białystok – Suwałki
19 kwietnia rusza prace torowe, których celem jest poprawienie stanu infrastruktury kolejowej na trasach z Białegostoku do Suwałk i Kuźnicy Białostockiej. Prace będą prowadzone stopniowo i w różnych miejscach. 10 czerwca 2022 r. Będzie to wiązało się z koniecznością wstrzymania pociągów na tej trasie i wprowadzenie komunikacji zastępczej. Dotyczy to pociągów:
1. Białystok (13:29) – Kuźnica Białostocka (14:29)
2. Białystok (18:07) – Kuźnica Białostocka (19:10)
3. Kuźnica Białostocka (18:25) – Sokółka (18:42)
4. Kuźnica Białostocka (19:37) – Białystok (20:38)
5. Białystok (15:01) – Suwałki (17:15)
6. Białystok (20:48) – Suwałki (22:53)
7. Suwałki (11:43) – Białystok (14:13)
8. Suwałki (17:25) – Białystok (19:39)
Od 26 kwietnia do 13 maja zmienią się również godziny kursowania pociągów. Przykładowo pociąg, który dotychczas odjeżdżał z z Białegostoku do Suwałk, odjeżdżającego o godz. 9:16 w tych dniach będzie wyruszał o 7:23. Od 26 kwietnia do 1 czerwca pociąg z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej będzie odjeżdżał o 2 godziny wcześniej – zamiast o 12.10 – będzie o 10.07.
Komunikacja zastępcza będzie funkcjonowała na odcinkach: Białystok – Czarna Białostocka, Czarna Białostocka – Sokółka, Sokółka – Kuźnica Białostocka, Sokółka – Sidra, Sokółka – Augustów, Jastrzębna – Suwałki, Augustów – Suwałki, Płociczno k. Suwałk – Suwałki.
Z powodu trudności z dojazdem, autobusy komunikacji zastępczej nie będą obsługiwały przystanków kolejowych: Czarny Blok, Wólka Ratowiecka, Machnacz, Geniusze, Balinka.
Abutobysy nie będą się już zatrzymywały na przystanku kolejowym w Rozedrance, a na przystanku PKS Janowszczyzna/Podkamionka, a w Wasilkowie na przystankach komunikacji miejskiej:
- Wasilków, ul. Kościuszki (nr 946) - w kierunku Kuźnicy Białostockiej,
Wasilków, ul. Kupiecka (nr 772) – w kierunku Białegostoku.
Kolejny etap modernizacji linii Rail Baltica
W związku z kolejnym etapem prac związanych z Rail Balticą od 4 maja do 11 czerwca zostanie zamknięty ruch pociągów na odcinku Białystok – Białystok Nowe Miasto. Większość pociągów będzie kursowała drogą okrężną przez Białystok – Białystok Starosielce, a niektóre pociągi będą rozpoczynały i kończyły swoje trasy na przystanku Białystok Stadion.
Połączenie Białystok – Waliły będzie uruchomione z opóźnieniem
W związku z modernizacją stacji Białystok, w tym roku połączenie Białystok-Waliły zostanie uruchomione 2 miesiące później. Weekendowe pociągi będą kursować dopiero od 1 lipca.
Poleregio prosi podróżujących, by sprawdzali dokładnie nowy rozkład jazdy, który dostępny jest na stacjach, przystankach, a także na stronach internetowych polregio.pl i portalpasazera.pl. Ponadto, informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych oraz pod numerem infolinii 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl