Zmiany w sejmiku województwa i białostockiej radzie miasta
4 zmiany personalne będą miały miejsce w organach samorządu w województwie podlaskim. Wszystko przez to, że tylu samorządowców dostało się do parlamentu.
Marcin Nawrocki/Wrota Podlasia
Wybory do sejmu i senatu będą miały wpływ także na to, co dzieje się w samorządach. Nie chodzi tu o stosunek rządzących do władz samorządowych a o roszady personalne, bowiem aż 4 osoby, które uzyskały mandat w ostatnich wyborach, do tej pory zasiadały w Sejmiku Województwa Podlaskiego bądź Radzie Miasta Białystok.
Sprawa jest o tyle prosta, że miejsce osób, które odchodzą do parlamentu, zajmą te, które w wyborach samorządowych nie uzyskały mandatu, ale miały kolejny najlepszy wynik z list partii w danym okręgu, oczywiście o ile się na to zgodzą.
Aż 3 nowych radnych w sejmiku
Zastąpić będzie trzeba Marka Komorowskiego, który dostał się do senatu, mimo że pierwotnie nie miał do niego startować, ale zajął miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego. W trwającej kadencji samorządu działacz Prawa i Sprawiedliwości był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa. Teraz jego miejsce w tym gremium zajmie Piotr Modzolewski, który też startował w wyborach do sejmu z list PiS. Na co dzień jest on zastępcą Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie. Pochodzi z Łomży. W zeszłorocznych wyborach do sejmiku województwa zdobył on 4 307 głosów w okręgu nr 3 (Łomża oraz powiaty: grajewski, zambrowski, kolneński i łomżyński).
Drugą osobą z klubu radnych PiS w sejmiku, która przechodzi szczebel wyżej, jest Aleksandra Szczudło. Jej miejsce z kolei zajmie Krzysztof Kondraciuk. Były szef podlaskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W wyborach samorządowych w okręgu nr 4 (powiaty: bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski i białostocki) zebrał wówczas 4 302 głosy.
Zmiana nastąpi także w klubie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Szefa lokalnych struktur partii Stefana Krajewskiego, który został posłem, zastąpi Wojciech Grochowski – zresztą też kandydat do sejmu. Od 2002 roku pracuje on w SM Mlekpol. W wyborach samorządowych 2018 uzyskał 4 458 głosów w okręgu nr 3, startując z drugiego miejsca listy PSL.
Z rady odchodzi wiceprzewodniczący
Ostatnia roszada będzie dotyczyć białostockiej rady miasta, z której do senatu przeniesie się Mariusz Gromko, zasiadający tam od 2006 roku. W tej kadencji reprezentant okręgu nr 3 (osiedla: Bojary, Piasta I i II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Dojlidy Górne) był wiceprzewodniczącym rady. W ostatnich wyborach uzyskał 2. wynik ze wszystkich kandydatów, a wygrał z nim tylko Tadeusz Truskolaski. Jego miejsce zajmie Katarzyna Ancypiuk, która zdobyła 803 głosy w tym okręgu (tylko 2 więcej niż następna na liście Aneta Zubrycka). Obecnie pracuje ona w urzędzie marszałkowskim, a wcześniej była m.in. kierownikiem biura poselskiego Mieczysława Baszko.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl