Aktualności

Wróć

Zmiany w podlaskich strukturach PiS. Jacek Sasin został prezesem

2024-11-03 20:10:03
Poseł Jacek Sasin został wybrany w niedzielę, 3 listopada, na prezesa zarządu okręgowego PiS w województwie podlaskim. W głosowaniu nie miał konkurencji, będąc jedynym kandydatem na to stanowisko.
Facebook / Jacek Sasin
W niedzielę w Białymstoku odbył się regionalny zjazd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), podczas którego wybrano nowe władze partii w województwie podlaskim. Jak poinformowało biuro regionalne PiS, za kandydaturą Jacka Sasina na stanowisko prezesa zarządu okręgowego głosowało 338 delegatów, 38 było przeciw, a cztery osoby wstrzymały się od głosu. Nowo wybrany przewodniczący będzie pełnić swoją funkcję przez dwuletnią kadencję.

- Za nami Zjazd Okręgowy PiS w województwie podlaskim. Dziękuję wszystkim delegatom za zaufanie i powierzenie funkcji Prezesa Zarządu Okręgowego Prawo i Sprawiedliwość. Jest to wielki zaszczyt, a zarazem odpowiedzialna misja. Razem zwyciężymy! - przekazał Jacek Sasin w mediach społecznościowych.

Jacek Sasin już od połowy 2022 roku pełnił rolę tzw. opiekuna wojewódzkiego PiS w Podlaskiem. Od jesieni 2023 roku sprawował także funkcję przewodniczącego zarządu wojewódzkiego, jednakże została ona mu powierzona przez prezesa partii, Jarosława Kaczyńskiego, bez formalnego wyboru. W ubiegłym roku, jako lider listy PiS w regionie podlaskim, zdobył mandat poselski, uzyskując wysokie poparcie w tym okręgu.

Zjazdy okręgowe PiS odbywają się od ubiegłego weekendu na terenie całego kraju. W ich trakcie działacze wybierają nowe lokalne władze partii, obejmujące zarządy w 40 okręgach. Okręg nr 24, w którym Sasin objął stanowisko przewodniczącego, obejmuje całe województwo podlaskie.

Jacek Sasin wcześnie był wicepremierem i ministrem aktywów państwowych w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jest jednym z czołowych polityków PiS, od lat blisko współpracującym z prezesem partii, Jarosławem Kaczyńskim. Jako minister aktywów państwowych Sasin odpowiadał za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, co obejmuje przedsiębiorstwa kluczowe dla polskiej gospodarki, takie jak PKN Orlen, PGNiG, czy PKP. Jego działalność w tej roli spotyka się z różnymi ocenami – jest krytykowany m.in. za decyzje dotyczące obsady zarządów spółek państwowych i za wyzwania związane z organizacją wyborów prezydenckich w 2020 roku, gdy w czasie pandemii COVID-19 planowano przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego.
MW
24@bialystokonline.pl