Zmarł Podlasianin Wojciech Drewniak, jeden z pierwszych więźniów Auschwitz
W Sokółce zmarł Wojciech Drewniak, długoletni więzień obozu Auschwitz (nr 415), po wojnie żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.
Wojciech Drewniak urodził się 16 kwietnia 1922 r. w Wadowicach. Brał udział w kampanii wrześniowej i dostał się do sowieckiej niewoli, z której został zwolniony. W Nowym Sączu, skąd wielu młodych Polaków próbowało przedostać się do Wojska Polskiego tworzonego przez gen. Władysława Sikorskiego we Francji, został włączony do grupy przewodników, którzy ich przeprowadzali na szlaku Stary Sącz – Koszyce.
Z powodu wsypy został aresztowany w marcu 1940 r. Był więziony przez gestapo, następnie przekazano go do więzienia w Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 r. trafił w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz. W obozie pracował w stolarni, a później trafił do Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych. Potem był przydzielony do komanda, które budowało baraki w KL Auschwitz II-Birkenau, następnie wywieziono go do KL Gross–Rosen, gdzie doczekał się wyzwolenia w maju 1945 r.
Po tym postanowił wstąpić do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Dotarł do byłego obozu jeńców wojennych w Murnau, gdzie wytypowano go do akcji ewakuacji z Polski osób zagrożonych represjami komunistycznymi. Organizował pierwszy przerzut około 250 repatriantów francuskich - głównie oficerów AK i rodzin wyższych oficerów II Korpusu Polskiego we Włoszech. Po szczęśliwym wykonaniu pierwszego zadania Wojciech Drewniak otrzymał zadanie sprowadzenia następnych 60 osób.
W marcu 1946 r. został aresztowany przez UB. Skazano go na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia, a później zaniżoną w wyniku amnestii do 5 lat. Ostatecznie wolność odzyskał w 1952 r.
Po opuszczeniu więziennych murów podjął pracę jako robotnik w Zakładach Drzewnych w Warszawie, następnie pracował w podobnych zakładach m.in. w Augustowie. Podjął studia, a po ich ukończeniu pracował w Biurze Studiów i Projektów Zjednoczenia Stolarki Budowlanej w Warszawie, skąd przeniesiono go do budujących się Zakładów Stolarki Budowlanej w Sokółce, gdzie jako dyrektor tych zakładów przeszedł na emeryturę w 1981 r.
Wojciech Drewniak zajmował się pracą społeczną. Był m.in. członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz wiceprzewodniczącym zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych w Białymstoku. Posiadał Honorowe Obywatelstwo Sokółki, gdzie mieszkał wraz z żoną Ewą. Zmarł 14 maja. Miał 94 lata.
Wojciech Drewniak to jeden z ostatnich więźniów przywiezionych pierwszym transportem Polaków do KL Auschwitz. Jeszcze żyje 7 takich osób.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl