Zjechali z całego świata i będą dyskutować o jego problemach. Ruszył BiaMUN
W Białymstoku rozpoczął się Model United Nations – symulacja obrad ONZ, w której biorą udział uczniowie z kilkunastu państw. Przez najbliższe dni młodzi ludzie będą dyskutować o problemach współczesnego świata.
MN
Konferencje Model United Nation to inicjatywa zapoczątkowana w latach 50., zaraz po powstaniu ONZ. Jest to wierna symulacja obrad, która rozpoczyna i kończy się Zgromadzeniem Ogólnym, a w międzyczasie młodzi ludzie pracują w poszczególnych komitetach. Organizowane są posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, Komitetu Rozbrojenia Międzynarodowego, Komitetu Społeczno-Gospodarczego czy Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
W czwartek (2.03) rozpoczęła się białostocka edycja tego wydarzenia, która potrwa do niedzieli. Weźmie w niej udział ponad 90 osób, w tym obywatele takich krajów jak Serbia, Bułgaria, Ukraina, Turcja czy Wielka Brytania. Są też oczywiście przedstawiciele Polski, w tym uczniowie z Białegostoku, którzy stanowią około 20% wszystkich uczestników.
Tematem przewodnim Białostockiego Model United Nations jest zrównoważony rozwój. Chociaż w ramach poszczególnych komitetów uczestnicy mają także rozmawiać o kryzysie migracyjnym, sporach terytorialnych na Morzu Chińskim czy wojnie domowej w Jemenie.
- Wybraliśmy zrównoważony rozwój jako temat, dlatego że to, jak będzie wyglądał ten świat za 20 lat, zależy od nas już teraz. Cała idea, która przyświeca MUN-om, to międzykulturowe spojrzenie na problemy z perspektywy drugiego człowieka – mówi Przemysław Stolarski, uczeń II LO w Białymstoku, który brał już udział w tego typu akcjach wcześniej.
Podstawowym założeniem MUN-ów jest to, że ich uczestnicy nie reprezentują swojego kraju, tylko wcielają się w rolę delegata spoza swojego miejsca urodzenia.
- Powoduje to, że uczeń musi spojrzeć na dany problem z innej perspektywy, co jest bardzo ważne, bo zmusza tych młodych ludzi do pomyślenia i wyobrażenia, jak może patrzeć na dany problem człowiek z innego kraju i kręgu kulturowego. To jest lekcja, która pomoże im potem w kontaktach międzynarodowych – mówi Marta Brzozowska, organizatorka BiaMUN.
Konferencja została zainaugurowana w czwartek na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB. Po oficjalnej części młodzi ludzie, nie tracąc czasu, przystąpili do pracy w komitetach. Wszystkie posiedzenia odbędą się w obiektach uniwersytetu i warto nadmienić, że prowadzone są w języku angielskim.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl