Zielony miesiąc. To dobry czas na szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to groźna choroba, na którą nie ma lekarstwa. Jedynym ratunkiem są profilaktyczne szczepienia.
pixabay.com
Trwa akcja Zielony miesiąc sczepień KZM. To przedsięwzięcie skierowane do wszystkich, którzy wypoczywają na łonie natury, także na terenie miast, i dlatego są narażeni na ukłucia przez kleszcze, a w konsekwencji na m.in. na kleszczowe zapalenie mózgu. Akcja adresowana jest też do osób, które w czasie aktywności tych pajęczaków, podróżują w regiony o szczególnie wysokim poziomie zachorowań na KZM, takie jak np. Podlasie.
W ramach zielonego miesiąca, w większości przychodni w Podlaskiem (zarówno publicznych, jak i prywatnych) można zaszczepić się w przystępnej cenie. Wystarczy podczas wizyty przedszczepiennej zapytać lekarza pierwszego kontaktu o zasady akcji obowiązujące w danej placówce.
KZM jest groźną chorobą, na którą współczesna medycyna nie znalazła jeszcze leku, w odróżnieniu od boreliozy, którą leczy się antybiotykami.
- Niestety do tej pory nie znaleziono lekarstwa, które hamowałby namnażanie wirusa. Możemy się tylko zabezpieczyć, poprawiając własną odporność. Przede wszystkim należy unikać kontaktu z kleszczami, a jeżeli narażamy się na ekspozycję, uprawiając aktywność sportową czy rekreacyjną, należy się odpowiednio ubrać, używać repelentów, czyli substancji odstraszających kleszcze i oglądać skórę. Jednak przed KZM najskuteczniej chroni nas szczepienie – mówi prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Obecnie wirus kleszczowego zapalenia mózgu rozprzestrzenia się w całej Europie, nawet w krajach, które dotąd uważały się za całkowicie wolne od KZM. Także w Polsce rośnie odsetek osób zakażonych.
Zielony miesiąc szczepień potrwa do 25 maja. Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii pn. Nie igraj z kleszczem – wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl