Aktualności

Wróć

Zgłosiło się wielu, a dalej dzwonią. Profesor Wnuczek cieszy się dużym powodzeniem

2016-10-26 08:59:39
Uczestnicy projektu Profesor Wnuczek mówią, że kto nie umie posługiwać się internetem, jest w dużym stopniu wykluczony z życia. Chętnych jest tylu, że organizatorzy rozważają dodatkowe zajęcia.
materiały prasowe
Na pierwszych zajęciach było wyjątkowo tłoczno. 3. edycja akcji Profesor Wnuczek spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem adresatów.

- Podczas zapisów zgłosiło się tylu chętnych, że rozważamy możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć, bo przykro słyszeć rozczarowanie w głosie dzwoniących seniorów – mówi Ewa Drozdowska, dyrektor ZSS przy ul. Fabrycznej, szkoły organizującej bezpłatne zajęcia.

Uczestnicy spotkań chcą dzięki 6 dwugodzinnym zajęciom nauczyć się podstaw obsługi komputera. Zaczynają od uruchomienia komputera. Później uczą się takich pojęć jak enter, spacja i escape. Następnie dowiadują się, jak tworzyć dokumenty, przeglądać zdjęcia, poruszać się po internecie. Wreszcie zakładają konta mailowe, żeby móc porozumiewać się ze swoimi znajomymi i rodziną.

- Teraz internet potrzebny jest wszędzie - by opłacić rachunki, umówić wizytę do lekarza, sprawdzić rozkład jazdy autobusu czy przepis kulinarny. Bez tego jesteśmy bezradni - mówią seniorzy, który zgłosili się do projektu. - A czasem też chce się porozmawiać z kimś na Facebooku, bo w domu bywa pusto.

Ułatwić seniorom życie chcą nauczyciele informatyki wspierani przez uczniów gimnazjów, którzy sami zgłosili się do pomocy. Uczniowie starają się być na każde wezwanie o pomoc, cierpliwie tłumaczyć i objaśniać wszystkie wątpliwości.

- Zdajemy sobie sprawę, że to, co dla nas jest proste i oczywiste, dla nich stanowi problem – mówią Olga Malcer i Natalia Dworakowska z III klasy gimnazjum. - Staramy się więc być cierpliwe i jak najbardziej pomocne. To bardzo pouczające doświadczenie również dla nas.

Mariusz Januszkiewicz, nauczyciel informatyki z ZSS przy Fabrycznej, mówi, że efekt zajęć jest dla organizatorów niesamowity. Seniorzy zaczynają pytać i mieć uwagi co do prowadzonych zajęć, a prowadzący mogą po prostu spełniać ich potrzeby.

Spotkania odbywają się w ramach wspólnego przedsięwzięcia Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Luxoft Poland. Zajęcia są prowadzone w 18 szkołach społecznych na terenie całego kraju. W Białymstoku w akcję włączyły się dwie szkoły - ZSS Fundacji Edukacji Fabryczna 10 i ZS STO przy ul. Mieszka I 5.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl