Kultura i Rozrywka

Wróć

Zenek Martyniuk na muralu. Praca powstaje na Dziesięcinach [ZDJĘCIA]

2019-04-11 10:48:28
Mural z Zenkiem Martyniukiem już niedługo będzie gotowy. Powstaje na szczytowej ścianie bloku przy ul. gen. Józefa Hallera 25, który mieści się na osiedlu Dziesięciny.
Grzegorz Chuczun
Pomysł namalowania w Białymstoku muralu z Zenkiem Martyniukiem, największą gwiazdą disco polo, pochodzącą z Podlasia, powstała w 2016 roku na fanpage nieformalnej grupy Nienormalny Białystok. Wtedy też rozpoczęły się starania, aby ta inicjatywa nie pozostała jedynie w sferze wirtualnej.

Członkowie grupy Nienormalny Białystok chcą pozostać anonimowi. W przygotowanym oświadczeniu pisali: Nie słowa, lecz czyny - taka idea przyświecała nam podczas ostatnich 3 lat, podczas których staraliśmy się o uhonorowanie osoby Zenka Martyniuka. Chociaż droga była pełna przeszkód, dziś osiągamy nasz cel. Nie zależy nam na poklasku ani sławie. Dlatego, jako twórcy, postanowiliśmy zostać ukryci pod płaszczem anonimowości. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali w działaniach.

Projekt muralu utrzymany jest w lekko popartowej stylistyce. Zenon Martyniuk będzie przedstawiony z gitarą, w tle znajdą się słoneczniki, będzie też odręczny napis król disco polo oraz fragment zapisu nutowego piosenki Przez twe oczy zielone.

Autorem projektu i wykonawcą muralu jest doktor sztuk pięknych Rafał Roskowiński - człowiek-legenda w świecie polskich murali. Posiada na swoim koncie bogatą kolekcję murali historycznych w całym kraju. Wykonał m.in. dzieła z wizerunkiem Jana Pawła II. W 2016 roku w Legionowie zaprojektował i namalował największy na świecie mural historyczny pt. 1050 lat chwały polskiego oręża. W Białymstoku stworzył mural ks. Sopoćki, namalował także kilka prac w Wiźnie.

Roskowiński jest również twórcą Gdańskiej Szkoły Muralu, w której naucza technik projektowania i wykonywania murali, a także wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, we Wrocławiu oraz wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Ponadto Roskowiński to jedyna osoba w Polsce, która za temat swojej pracy doktorskiej obrała również mural - Unia Lubelska, który znajduje się w dzielnicy Tatary w Lublinie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl