Kultura i Rozrywka

Wróć

Zemsta w Teatrze Dramatycznym. Reżyseruje Henryk Talar

2018-02-21 16:08:57
Będzie współcześnie, ale według zamysłu Aleksandra Fredry. Teatr Dramatyczny przygotowuje spektakl Zemsta. Sztukę wyreżyseruje znany aktor - Henryk Talar.
Urszula Bondaruk
Zemsta to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry. Dzieło powstało na początku lat 30. XIX wieku. Autor ukazał w nim zmierzch polskiej szlachty, uwidaczniając jej wady i słabostki w kreacjach głównych bohaterów. Dzięki komizmowi, Zemsta ma ponadczasowy i uniwersalny charakter. Dzieło Fredry uwidacznia ludzkie przywary, które są niezmiennie aktualne i wciąż występują w międzyludzkich relacjach.

Współczesna forma, kobiety rządzą sceną

- Powstaje przedstawienie dla młodych widzów - zapowiada Henryk Talar, reżyser białostockiego spektaklu. - Chcemy też, by było to przedstawienie z udziałem publiczności.

Henryk Talar odpowiada także za adaptację sztuki. Wyjaśnia, że ingerencja w tekst była niewielka - chodziło o pojedyncze słowa. Tekst sztuki brzmi klasycznie, ale forma jest współczesna.

W spektaklu role męskie zagrają kobiety: Danuta Bach (Cześnik Raptusiewicz), Arleta Godziszewska (Papkin), Krystyna Kacprowicz-Sokołowska (Rejent Milczek), Ewa Palińska (Dyndalski) i Jolanta Skorochodzka (Podstolina). Są wyjątki - Urszula Mazur zagra Klarę, a Patryk Ołdziejewski wcieli się w Wacława.

Skąd ten pomysł? - Rola aktorek w teatrze jest rolą służebną wobec aktorów. To mężczyźni prowadzą role, kobiety są tylko dopowiedzeniem. Aktorki mają mniejsze możliwości pokazania swojego talentu. Ja byłem aktorem na tzw. prowincji - Bielsko-Biała, Kalisz, Szczecin. Wiem, co to znaczy czekać na swoją rolę - mówi Henryk Talar.

Dla aktorek białostockiego Teatru to nie tylko spotkanie z mistrzem, jakim jest Talar, ale też z wierszem napisanym przez Fredrę.

- Ośmiozgłoskowiec, jeżeli się go dobrze podaje, brzmi jak proza - zapewnia Krystyna Kacprowicz-Sokołowska.

Muzykę do spektaklu skomponował Patryk Ołdziejewski - sądząc po obejrzanych na próbie medialnej fragmentach przedstawienia, będzie to mocna część spektaklu. Nie zabraknie też piosenek. Scenografię zaprojektowała Zuzanna Talar, która wraz z Elżbietą Wysocką stworzyła również projekty kostiumów. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Wytych-Wierzgacz.

Henryk Talar wraca do Białegostoku

Jak przebiegała praca nad Zemstą? Henryk Talar wspomina ten czas jako satysfakcjonujące spotkanie.

- Chciałbym serdecznie podziękować za piękno w tym mieście. To mnie podbudowało. Ja nie wiedziałem, że powstanie takie przedstawienie. Ono powstało dopiero, kiedy powędrowałem po Białymstoku. Dziękuję za tak dla mnie ważny czas, który spędziłem w tym mieście - opowiada.

Miło wspomina powrót do Białegostoku. Pracował tutaj przy spektaklu Świętoszek w 2007 r.

- Cieszę się, że pan Henryk Talar przyjął nasze zaproszenie i za parę dni widzowie będą mogli obejrzeć efekt jego pracy z naszymi aktorami - nie ukrywa Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

A dlaczego Zemsta? Talar wyjaśnia, że realizacja wskazuje na potrzebę szukania porozumienia.

- Brak umiejętności słuchania, brak możliwości spostrzeżenia innego zdania. Dlaczego tak się dzieje, że nie możemy się porozumieć? To jest pewna przyjemność w niepogodzeniu się - podkreśla.

Prezydent i marszałek dołożyli się do Zemsty

Produkcję Zemsty sfinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Współpraca Miasta Białegostoku z Teatrem Dramatycznym jest kontynuacją kooperacji zapoczątkowanej w ubiegłym roku.

- Pozytywne doświadczenia związane z realizacją przedstawienia Popiełuszko skłoniły nas do tego, by jeszcze mocniej zaangażować się we współpracę z Teatrem Dramatycznym przy realizacji kolejnych jego produkcji. Dlatego w tym roku miasto Białystok wesprze finansowo produkcję trzech kolejnych sztuk - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - W wyjątkowym roku 2018, gdy przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło wśród tych przedstawień zabraknąć Zemsty, która opowiada o wadach, ale i zaletach naszego narodu.

Wicemarszałek Maciej Żywno dodaje: - Cieszę się, że teatralna uczta w reżyserii Henryka Talara zyskała uznanie i wsparcie samorządu Miasta Białystok. To jest kolejny dowód, że łączenie sił w kulturze jest tylko z korzyścią dla naszych widzów, dla naszych mieszkańców.

Premiera spektaklu jest zaplanowana na sobotę (24.02) o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 25 lutego (godz. 17.00), 27 lutego (godz. 9.00, 11.30), 28 lutego (godz. 9.00, 11.30), 1 marca (godz. 9.00. 11.30), 2 marca (godz. 9.00, 11.30, 20.00), 3 marca (godz. 17.00), 4 marca (godz. 17.00), 6 marca (godz. 9.00, 11.30), 7 marca (godz. 9.00, 11.30), 14 marca (godz. 10.00), 15 marca (godz. 10.00) oraz 26 kwietnia (godz. 9.00, 11.30).

Sztuka będzie trwać 1 godz. 40 min. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Zobacz też: Zemsta - premiera w Teatrze Dramatycznym
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl