Zdjęcia na Rynku Kościuszki i dworcu PKP. W naszym mieście powstaje film
Kolejna ekipa filmowa gości w Białymstoku. Kręci film 17 dni, które zadecydowały o Polsce. Zdjęcia powstają m.in. na dworcu PKP, na Rynku Kościuszki, we wnętrzach i w ogrodach Pałacu Branickich.
Marcin Jakowiak/UM Białystok
Realizacja, której producentem jest STS Media TV Sp. z o.o., to inscenizowany film dokumentalny. Projekt ma podkreślić rolę Józefa Piłsudskiego - honorowego obywatela Miasta Białegostoku - w walce o wschodnie granice naszej ojczyzny. Opowiada o wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku, a dokładniej o okresie, kiedy Kwatera Główna Naczelnego Wodza wydzielona ze Sztabu Wojska Polskiego została przeniesiona do Białegostoku. Celem tych działań było stworzenie warunków Naczelnemu Wodzowi, aby mógł bezpośrednio, będąc jak najbliżej frontu, dowodzić 2 i 4 Armią w czasie Bitwy Niemeńskiej.
Ta koncepcja dowodzenia przyniosła rezultaty. Armia Czerwona została rozbita i zmuszona do wycofania się z zajmowanych terenów. Konsekwencją zwycięstwa był wymuszony na Rosji Sowieckiej kształt wschodniej granicy Polski. Dramatyczne wydarzenia wojenne tamtych 17 jesiennych dni 1920 roku, spędzonych w Białymstoku w Kwaterze Głównej Naczelnego Wodza, wspomina Piłsudski jadąc do Białegostoku w roku 1921, by przyjąć honorowe obywatelstwo naszego miasta.
Opis przyjazdu Piłsudskiego i spędzonego przez niego całego dnia w Białymstoku przytacza dziennikarz (w tej roli Andrzej Lechowski - dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku), który współcześnie odbywa spacer po mieście śladami pobytu marszałka.
Produkcja powstaje w ramach Funduszu Filmowego. Jury Konkursu w 2016 roku stwierdziło, że jest to interesująca historia wpisująca Białystok w proces kształtowania się polskiej państwowości. Podkreślono także, że projekt wiąże się z rokiem 2017, ogłoszonym przez Radę Miasta Białegostoku rokiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Liczymy na to, że filmy, które powstaną dzięki białostockiemu Funduszowi Filmowemu, pozwolą na przedstawienie i poznanie naszego miasta od jak najbardziej interesującej strony - powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. - Szeroka publiczność będzie mogła dzięki temu poznać bliżej walory Białegostoku, jego urok, historię czy kulturę.
Uroczysty, premierowy pokaz filmu planowany jest w Białymstoku na grudzień 2017 roku. Kwota dofinansowania tego projektu w ramach konkursu filmowego wyniosła 30 tys. zł brutto.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl