Zdaniem wojewody skorzystamy na Polskim Ładzie, a każde zmiany wiążą się z trudnościami
Od stycznia obowiązuje Polski Ład. Nowe przepisy wywołują dużo zamieszania i emocji wśród wielu osób. Jak przekonuje wojewoda podlaski – większość na nich skorzysta, a przy każdych tego typu zmianach należy liczyć się z trudnościami.
pixabay.com
W poniedziałek (17.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zorganizował konferencję dotyczącą Polskiego Ładu. Przekonywał też, że gdy już będą rozwiane wszelkie wątpliwości, to większość ludzi będzie zadowolona z wprowadzonych zmian.
- Ta zmiana dla prawie 90% emerytów czy rencistów jest korzystna. W tej chwili, są pewne trudności, jak przy każdej dużej zmianie. Od lat 90. były wprowadzane nowelizacje, jednak ta zmiana jest naprawdę szeroka i korzystna dla podatników. Wymaga jednak nowych wdrożeń w poszczególnych zakładach pracy – wyjaśnia Paszkowski.
Wciąż są organizowane akcje informacyjne
Podkreślił też, że cały czas wprowadzany jest szereg ułatwień i rozwiązać, by zmiany sprawniej i łatwiej wdrażać. Docenił też współpracę z różnymi instytucjami, których celem jest informowanie i wyjaśnianie nowych przepisów.
- Tych zmian w zakresie podatków jest całkiem sporo. KAS realizuje swoje podstawowe zadanie, ma poinformować, dotrzeć z informacjami o Polskim Ładzie do wszystkich zainteresowanych. Dotychczasowe kanały informacji jak najbardziej funkcjonują, porad udzielają eksperci i można korzystać z ich wiedzy. Zostało powołane Multikanałowe Centrum Informacji Polski Ład. Jest to nowa inicjatywa, jednym z jej elementów jest też infolinia, gdzie udzielane są odpowiedzi na konkretne pytania – informuje Piotr Jurczuk, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Od 11 stycznia odbywają się dyżury podatkowe w urzędach. Trwają od godz. 8.00 do 19.00, czyli dłużej niż funkcjonują urzędy.
Jak zapowiada przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej, KAS będzie też organizował szkolenia czy spotkania z innymi oranizacjami, np. Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
- Dodatkowo dla tych osób, które chcą w internecie dowiedzieć się o zmianach więcej, są przygotowane są portale podatkowe, wystarczy wejść na www.podatki.gov.pl i wiecejwportfelach.gov.pl, gdzie są poradniki itp. Jest duża baza pytań i odpowiedzi, która jest aktualizowana na co dzień – wyjaśnia Jurczuk.
Składka zdrowotna na specjalnym kalkulatorze
We wtorkowym spotkaniu udział wzięła także Beata Pawlińska-Wiak, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Zapewniła, że szkolenia dotyczące Polskiego Ładu są już prowadzone od dawna i tylko od 21 października ubiegłego roku wzięło w nich udział około 2 tys. osób. Cały czas ZUS organizuje też webinaria, dotychczas było ich 185. Urząd stara się też przekazywać najważniejsze wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych. Do tego niebawem na stronie ZUS ma być dostępny specjalny kalkulator.
- Będziemy dawać klientom możliwość korzystania z kalkulatora, który im wyliczy składkę zdrowotną. Ten kalkulator będzie dostępny, kiedy GUS opublikuje 21 stycznia swoje dane. Proste narzędzie, wystarczy kilka kliknięć i będziemy mieli gotowe wyliczenia – informuje Pawlińska-Wiak.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl