Kultura i Rozrywka

Wróć

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku

2022-09-07 15:01:27
W dniach 21-25 września w Białymstoku odbędzie się 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2022 w Białymstoku.
JF
Już za kilka tygodni, od 21 do 25 września w Białymstoku można będzie usłyszeć i zobaczyć chóry z całego świata, które wystąpią na największym i zarazem najbardziej prestiżowym w Polsce Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2022. Jest to pierwsza impreza na świecie, która prezentuje muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, uwzględniając przy tym przede wszystkim muzykę stworzoną przez polskich kompozytorów.

- Organizujemy tegoroczny festiwal w warunkach specyficznych, nie najbardziej sprzyjających dla organizacji dużych imprez. Sytuacja zdrowotna, nie do końca uporaliśmy się z covidem, sytuacja polityczna, a i sytuacja finansowa. Mówiąc o sytuacji politycznej mam na myśli wojnę w Ukrainie, która ma ogromny wpływ na wszelkie dziedziny życia, ale również na chóralistykę. Zabrakło w związku z tym znakomitych chórów z Białorusi, Ukrainy. Mamy nadzieję, ze dotrą do nas chóry z Ukrainy – mówi prezes Fundacji Muzyka Cerkiewna w Hajnówce.

Ukłon w stronę Ukrainy

Festiwal rozpocznie się ukłonem w stronę Ukrainy. Koncert inauguracyjny będzie realizowany pod hasłem Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej, który wykona Chór Filharmonii Częstochowskiem Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siedlaka.

- Drugi dzień to koncert specjalny organizowany również w zauważeniu 25-lecia głównego organizatora czyli Fundacji Muzyka Cerkiewna w Hajnówce. Koncert również realizowany z ukłonem tym razem do muzyki cerkiewnej Rzeczpospolitej. Zabrzmią utwory z Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tę część koncertu wykona znakomity męski Zespół Śpiewu Cerkiewnego Partes. W drugiej części zaprezentujemy utwory współczesnych polskich kompozytorów, rozpoczniemy utworem Krzysztofa Pendereckiego, zakończymy utworem Romualda Twardowskiego – zapowiada Buszko.

W przesłuchaniach wezmą udział chóry z całego świata

23 i 24 września odbędą się przesłuchania konkursowe, w których weźmie udział 13 chórów z 11 krajów Europy, Azji i Afryki. Po raz pierwszy udział weźmie chór z Hiszpanii (Walencja) i Palestyny.

- Mówiąc o gościach szczególnych, chciałbym zwrócić uwagę, że niezależnie od sytuacji politycznej na Białorusi chcemy, aby w tegorocznym festiwalu zabrzmiała muzyka białoruska, dlatego zaprosiliśmy chór, w którym śpiewają uchodźcy polityczni z Białorusi, chór, który zażyczył sobie, by napisać, że są z Wolnej Białorusi – wyjaśnia prezes Fundacji Muzyka Cerkiewna w Hajnówce.

25 września, ostatniego dnia festiwalu, odbędzie się ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród oraz koncert galowy. Podczas trwania imprezy zaplanowano wydarzenia towarzyszące – 23 września w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy przy placu Małachowskiego 1 odbędzie się 31. Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej Od źródeł do współczesności. Zaplanowano też koncerty w mniejszych miejscowościach, jak Bielsk Podlaski, Szczuczyn, Tykocin, Sokole, Narew oraz Legionowo.

25 lat Fundacji Muzyka Cerkiewna w Hajnówce

W związku z 25-leciem istnienia Fundacji Muzyka Cerkiewna w Hajnówce został wydany specjalny album z licznymi zdjęciami i wspomnieniami z organizacji wielu imprez i wydarzeń.

- Przygotowanie tekstu do albumu było sporym wyzwaniem. 25 lat działalności Fundacji to szmat czasu. Wydarzenia i projekty, które realizowała w tym czasie Fundacja „Muzyka Cerkiewna” to jest ogrom pracy i zdarzeń, które trzeba było w jakiś sposób zarejestrować. Największym wyzwaniem przy tworzeniu tekstu do albumu było zebranie myśli, faktów i przybliżenie przyjaznym językiem tego czym jest fundacja, czym się zajmuje i co jest ważne, by zapamiętać ten czas dla potomnych – mówi Ilona Karpiuk, związana z Fundacją Muzyka Cerkiewna, która pomagała w tworzeniu albumu.

Album dokumentuje zapis wszystkich znaczących faktów, które są znaczące dla jej istnienia i działalności.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl