Hopak - co to jest?
Bojowy hopak to słowiańska, kozacka sztuka walki usystematyzowana przez mistrza sztuk walk Wołodymyra Piłata. Jest systemem harmonijnego rozwoju osobowości łączącego rozwój fizyczny, intelektualny i duchowy. Jest to sztuka walki, która poza sportowym przygotowaniem, przewiduje dodatkowo władanie tradycyjną bronią.
Hopak został odtworzony jako system klasztorny. Zawiera 4 kierunki rozwoju (zdrowotny, folklorystyczno-artystyczny, sportowy i bojowy). Można go poznawać w różnych płaszczyznach, w zależności od indywidualnych potrzeb. Poza technicznymi elementami duży akcent stawia się na wychowanie w uczniach wartości liderskich oraz odrodzenie wartości wojownika.
Piłat usystematyzował sztukę walki w sposób, w którym zatwierdzono siedem stopni zaawansowania. Piłat zatwierdził pięć kategorii rywalizacji: Odnotan, Tan-dwobój, Zabawa, Bornia, Herc. Na każdym z poziomów jest również opracowana cała baza filozoficzna której podstawę stanowi kodeks rycerskiego honoru Hopakowca, prawa pedagogicznej etyki, wskazówki hopakowcom.
Kierunki rozwoju, czyli każdy znajdzie coś dla siebie
W szkole zatwierdzono cztery kierunki rozwoju bojowego hopaka w zależności od możliwości zdrowotnych oraz ambicji hopakowców.
- Kierunek zdrowotny – jest idealny dla ludzi początkujących, najmłodszych, czy też osób z wadami zdrowia, którzy szukają drogi do harmonijnego rozwoju ciała, rozumu oraz ducha. Zdrowotnym hopakiem mogą zajmować się również ludzie w podeszłym wieku, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą zbytnio obciążać swego ciała. Zdrowotny kierunek bojowego hopaka przewiduje różne systemy pracy nad ciałem w zależności od wieku, przygotowania fizycznego oraz efektów, które chce się osiągnąć.
- Kierunek folklorystyczno-artystyczny – przeznaczony dla osób kreatywnych, które pragną pokazać swoje umiejętności na scenie poprzez uczestniczenie w festiwalach, prezentacjach i innych pokazach artystycznych w kraju i za granicą. Folklorystyczno-artystyczny hopak przyciąga młodzież, która lubi występować w filmach i marzy o karierze aktorskiej. Akcent stawia się na jakościowe wykonanie techniki włączając najbardziej efektowne elementy zarówno wręcz jak również z bronią białą. Dany kierunek rozwija kreatywność, przewiduje naukę wystąpień publicznych oraz sztukę prezentacji.
- Kierunek sportowy – przeznaczony jest dla osób aktywnych i zawziętych, które poprzez utwierdzenie bojowego hopaka na krajowych, międzynarodowych oraz międzystylowych zawodach pragną popularyzować sławę słowiańskiego rycerza, odradzać kozacką zawziętość, niezłomnego ducha prawdy i rycerską szlachetność. Sportowy hopak daje możliwość porównać i wypróbować kozacką sztukę walki w zawodach międzystylowych i uniwersalnych bojach na ośmiokątnym ringu.
- Kierunek Bojowy – określa drogę Rycerza Światła, kroczy drogą obrońcy ojczyzny, ofiarnie służąc państwu oraz sprzyja utwierdzeniu prawdy i dobra. Rycerz, który harmonijnie rozwinął w sobie trzy czynniki siły: siłę ducha, siłę rozumu i siłę ciała oraz kieruje swe działania na utwierdzanie równości, braterstwa, pokoju i miłości w imię rozkwitu państwa. Kierunek ten przewiduje władanie różnymi rodzajami broni, jak również energetycznymi praktykami.
Warsztaty
Warsztaty z hopaka bojowego odbędą się w piątek (29.04), o godz. 11:00-12:00 i 12:30 - 13:30 (w siedzibie Muzeum Wojska w Białymstoku, zapisy pod nr tel. 857416449) oraz o godz. 16:00 (w siedzibie Samorządowego Ogniska Baletowego ZPO nr 2, ul.Bohaterów Monte Cassino 25, zapisy tel. 857482120 lub drogą mailową: sob@um.bialystok.pl).
Oprócz warsztatów z hopaka bojowego Samorządowe Ognisko Baletowe ZPO nr 2 w Białymstoku przygotowało: warsztaty tańca klasycznego dla dzieci, gry i zabawy taneczne, atelier fotograficzne.
Szczegóły i zapisy