Zbliża się Jesienna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Warto pomóc
W najbliższych dniach odbędzie się Jesienna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Uczestnicy mogą liczyć na dodatkowe upominki.
pixabay.com
PKO zaprasza do oddawania krwi
W czwartek i piątek (23 i 24 września) w Białymstoku (oraz 10 innych polskich miastach) odbędzie się Jesienna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Wydarzenie organizuje Fundacja PKO Banku Polskiego.
W związku z akcją przez 2 dni w w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 (czwartek i piątek w godz. 07:00-14:30) wszyscy chętni będą mogli oddawać krew w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Każdy kto odda krew dla potrzebujących w najbliższej BAHK, na hasło PKO otrzyma upominek.
- Do letniej edycji Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa przyłączyło się blisko 2 400 osób, oddając łącznie ponad 1 000 litrów krwi i jej składników! To wielki sukces, jednak zapotrzebowanie na krew jest ogromne i ciągłe, dlatego organizujemy kolejną zbiórkę krwi. Zachęcamy do udziału w niej wszystkie osoby, które mogą i chcą pomóc innym, Honorowych Krwiodawców, przyjaciół BAHK i tych, którzy jeszcze nie oddawali krwi - mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.
Letnia odsłona akcji miała miejsce pod koniec lipca. Wówczas zorganizowano ją w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
- Cieszę się, że tak wiele osób przyłączyło się do akcji. Z roku na rok dzięki krwi pozyskanej w ramach BAHK możemy nieść pomoc coraz większej liczbie osób. To bardzo ważne byśmy wspólnie, solidarnie i z zaangażowaniem działali na rzecz polskich pacjentów – powiedziała dr n. o zdr. inż. Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.
Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa Bankowa (BAHK) istnieje od 2009 r. Każdego roku zyskuje coraz większe zainteresowanie. Do dziś w realizowanych zbiórkach udział wzięło 16 600 osób.
- Pracownicy banku chętnie uczestniczą w Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, ja sama uczestniczę w niej 9. raz. A w sumie krew oraz jej składniki udało mi się oddać już 30 razy. Dzięki temu, mimo że nie jestem medykiem, mam szansę realnie pomóc osobom, które chorują a nawet walczą o życie. Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, bo to piękna sprawa – mówi Daria Tajs, pracownik PKO Banku we Wrocławiu.
Warto oddawać krew
Warto mieć na uwadze, że oddając krew możemy uratować zdrowie i życie drugiego człowieka. Poza tym dzięki takiej pomocy przysługują nam na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (33%) – jeżeli oddawaliśmy krew lub jej składniki przynajmniej 3 razy. Po oddaniu krwi zyskujemy prawo do dwóch dni wolnych (dzień, w którym oddałeś krew lub jej składniki oraz dzień następny) oraz ulgi PIT - krew i osocze to darowizna, którą można odliczyć od podatku.
Krew może oddać osoba między 18. a 65. rokiem życia. Krwiodawca musi być zdrowy, tj. nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków, a także ważyć przynajmniej 50 kg, gdyż ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie.
Przed zdaniem krwi dobrze jest zjeść jakiś lekki posiłek i wypić około 2 l płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Trzeba też ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, dotyczy to nie tylko dnia pobrania, ale też tego, który poprzedza oddanie krwi.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl