Zbadaj swoje stawy. Nie daj szans bólowi i obrzękom
Uskarżasz się na bóle lub obrzęk stawów? Masz od 18 do 67 lat? Zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na badania przesiewowe, a potem w ciągu 2 tygodni skorzystaj z pomocy reumatologów Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
pixabay.com
Wojskowy Instytut Medyczny realizuje program profilaktyki reumatoidalnego zapalenia stawów w ramach współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem programu jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności tego schorzenia. Program dotyczy mieszkańców województw: mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego.
Co to za program i co daje?
Program ten został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia i jest realizowany m.in. przez Wojskowy Instytut Medyczny oraz przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, które zgłosiły się do udziału. Gwarantuje on krótki termin oczekiwania: badania przesiewowe odbywają się w przychodni w ciągu 2 tygodni od pierwszej wizyty u lekarza. Następnie, na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza w przychodni, pacjent udaje się do Kliniki Reumatologii WIM, która zapewnia konieczne badania pogłębione. W ciągu kolejnych 2 tygodni specjalista reumatolog przedstawia pacjentowi diagnozę. Program znacznie skraca ścieżkę do lekarza specjalisty, pacjent nie czeka w długiej kolejce i ma szansę na szybkie podjęcie leczenia.
Wszystkie wizyty lekarskie i badania są całkowicie bezpłatne – finansuje je Ministerstwo Zdrowia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.
Co zrobić by zgłosić się do programu?
Aby przystąpić do programu, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w jednej z przychodni (która przystąpiła do programu) i powołać na Program profilaktyczny wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeśli danej przychodni nie ma na liście, można zapytać o nią w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji lub w innej instytucji realizującej program.
Podlaskie przychodnie, które biorą udział w programie:
- Przychodnia Rodzinna Sp. z.o.o. - ul. Hoża 2b, 16-300 Augustów,
- NZOZ Bacieczki, ul. Kołłątaja 75, 15-774 Białystok,
- NZOZ MidMed, ul. Kościelna 9, 17-120 Brańsk,
- Przychodnia DANMED, ul. Księżnej Anny 29/6, 18-400 Łomża,
- Przychodnia Lekarska WA-MED., ul. Kryńska 32, 16-010 Wasilków
RZS to przewlekła choroba
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba, której objawem są bóle i obrzęki stawów, najczęściej rąk i stóp, choć może zajmować każdy staw. Bóle są najbardziej nasilone w godzinach nocnych i rano, towarzyszy im uczucie sztywności utrudniające poranne czynności, trwające zwykle godzinę lub dłużej.
W Polsce na RZS cierpi około 350 tys. osób. Nieleczone schorzenie w konsekwencji prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Dlatego bardzo istotne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl