Aktualności

Wróć

Zazwyczaj budują, tym razem sadzili drzewa

2019-11-04 09:28:00
W Białymstoku przybyło 200 nowych drzew. Tym razem jednak nie z inicjatywy miasta a dzięki akcji firmy Budimex.
Budimex
Drzewa za ankietę

W ramach kampanii Drzewo za ankietę wolontariusze z firmy Budimex zasadzili w białostockim lesie 200 drzew. Celem kampanii było zachęcenie interesariuszy firmy do podzielenia się opinią na temat zintegrowanego raportu Budimeksu. W zamian za każdą wypełnioną ankietę Budimex obiecał zasadzić jedno drzewo. Wybór miejsca przeprowadzenia akcji padł na Białystok, w którym firma aktualnie realizuje kilka kontraktów, m.in. buduje Bibliotekę Uniwersytecką, Muzeum Pamięci Sybiru oraz odnawia Dworzec PKP.

- Cieszymy się, że to właśnie Białystok został obdarowany drzewami w ramach prowadzonej przez Budimex akcji. Zasadzone przez wolontariuszy z Budimeksu drzewa bez wątpienia wzbogacą miejski ekosystem i przyczynią się do poprawy mikroklimatu w naszym mieście – powiedział Andrzej Karolski, Dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Białystok.

W porozumieniu z Departamentem Gospodarki Komunalnej UM Białystok posadzono m.in. buki, dęby, lipy i jarzębiny, które za kilka lat będą nie tylko domem dla wielu zwierząt, ale też przede wszystkim fabrykami tlenu niezbędnego do życia każdego mieszkańca naszej planety.

Starają się

- Realizując nasze działania biznesowe, staramy się minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Prowadzimy nasadzenia kompensacyjne, ponownie wykorzystujemy w późniejszych etapach robót budowlanych warstwy ziemi urodzajnej, zdjętej w trakcie pierwszych etapów prac. Popularnym działaniem jest też przenoszenie roślin i zwierząt z terenów objętych budową w nowe miejsca, o tych samych wymaganiach i walorach siedliskowych. Inicjujemy też wiele innych, dodatkowych akcji, mających na celu ochronę środowiska naturalnego – mówi Marcin Głąbek, Kierownik Zespołu Ochrony Środowiska w Budimeksie.

Drzewa w przestrzeni miejskiej pełnią szczególnie ważną rolę. Regulują temperaturę otoczenia, w przypadku dużych aglomeracji latem dają kojący cień, ograniczając tym samym oddziaływanie tak zwanej miejskiej wyspy ciepła, a zimą redukują prędkość wiatrów, przyczyniając się do zmniejszenia strat ciepła. Ponadto przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza, łagodząc suszę miejską, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla oraz wiele zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl