Zaufał i stracił oszczędności
We wtorek (30.07) starszy mieszkaniec Łomży został okradziony. Był przekonany, że odwiedziła go pracownica socjalna.
pixabay.com
85-letni mieszkaniec Łomży, przekonany że nieznajoma kobieta, która go odwiedziła to pracownica socjalna, wpuścił ją do mieszkania. Ta podstępem okradła seniora z oszczędności.
Okłamała i okradła seniora
We wtorek (30.07) do mieszkania 85-letniego mieszkańca miasta zapukała młoda kobieta, która podała się za pracownice socjalną. Zapewniła, że przyszła w celu pomocy w uzyskaniu dodatku do emerytury. Starszy pan uwierzył nieznajomej i wpuścił ją do mieszkania. Prawdopodobnie, do kradzieży doszło wtedy, kiedy 85-latek szukał dokumentów potrzebnych do załatwienia sprawy. Pokrzywdzony stracił 2500 zł. Senior gdy tylko zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa natychmiast powiadomił policję. Teraz mundurowi szukają oszustki.
Policjanci apelują o czujność
Policjanci apelują, aby zachować sąsiedzką czujność. Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania zaobserwujemy nieznane pojazdy czy jakieś osoby, których zachowanie budzi nasze wątpliwości, należy natychmiast poinformować o swoich spostrzeżeniach policję.
Łomżyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy pukają do drzwi osób starszych. Próbują wykorzystać każda okazję na zdobycie pieniędzy, często podając się za handlowca, pracownika wodociągów, czy jak w tym przypadku za pracownika socjalnego. Najczęściej proszą o rozmienienie pieniędzy czy oferują pomoc dotyczącą załatwienia spraw finansowych. Rozmowa i pozorna troska o stan zdrowia seniora, doprowadzają do tego, że starsza osoba ujawnia miejsca przechowywania oszczędności. Policjanci zalecają ostrożność przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś ważną sprawę.
Pamiętajmy, że pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej można łatwo zweryfikować. Mają przy sobie legitymację służbową ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, numerem legitymacji, pieczęcią i podpisem osoby wystawiającej ten dokument. O okazanie legitymacji służbowej wystarczy poprosić. Informację o pracowniku socjalnym można też zweryfikować kontaktując się bezpośrednio z ośrodkiem pomocy społecznej.
Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z policją.
Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl