Zatrzymaj się i żyj!
Pod takim hasłem trwa ogólnopolska kampania Bezpieczny przejazd organizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Policję, Straż Graniczną i Służbę Ochrony Kolei.
Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Akcja organizowana jest również w województwie podlaskim. To jej piąta edycja. Od 2005 roku prowadzona była tylko w okresie wakacyjnym. Od 2009 roku będzie trwała przez cały rok.
- W zeszłym roku w Polsce doszło do 226 wypadków na przejazdach kolejowych. 40 osób poniosło śmierć, a 86 odniosło obrażenia. W województwie podlaskim wydarzyło się 10 wypadków, w których jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych. Przez pierwszych pięć miesięcy tego roku w naszym województwie doszło do sześciu kolizji. Ich skutek to jedna ofiara śmiertelna i jedna osoba ranna - wylicza smutne statystki Teresa Żochowska, zastępca dyrektora ds. eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku.
Tymczasem na wszystkich przejazdach kolejowych zapewnione jest bezpieczeństwo. W zależności od rodzaju przejazdu przez pracowników kolei, sygnalizację świetlną, dźwiękową czy znaki drogowe. 98 proc. wypadków na przejazdach powoduje nieostrożność kierowców. Maszynista widząc, że na przejazd wjechał samochód, może tylko zahamować. Jednak droga jego hamowania to od 700 do 1000 metrów. Auto po zderzeniu z ogromną maszyną najczęściej ulega całkowitemu zniszczeniu. Dlatego zbliżając się do przejazdu trzeba zachować ostrożność.
Zainteresowanie bezpieczeństwem na przejazdach kolejowych jest coraz większe. 25 czerwca był obchodzony Europejski Dzień Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowych. Rocznie w Europie około 600 osób ginie w kolizjach pociągów z samochodami. Dlatego tak ważne jest kształtowanie świadomości społecznej. - Akcję Bezpieczny przejazd kierujemy nie tylko do kierowców, ale też do młodzieży i dzieci, którzy za kilka lat usiądą za kierownicami aut - wyjaśnia Teresa Żochowska. Właśnie z myślą o najmłodszych uczniach szkół podstawowych PKP wspólnie z policją, WORD-em i Kuratorium Oświaty w Białymstoku zorganizowały konkurs plastyczny Bezpieczny przejazd. Dwa pierwsze miejsca zajęły uczennice Szkoły Podstawowej w Kleosinie: Natalia Masłowiecka i Kinga Popławska. Laureatem trzeciego miejsca został Cezary Stachurski ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Białymstoku.
Pracownicy kolei wraz z policjantami i przedstawicielami innych służb organizują również akcje informacyjne na przejazdach. Najbliższa odbędzie się 9 lipca na przejeździe na drodze Zdrody Stare - Dworaki Staśki. Kolejna 23 lipca na przejeździe w ulicy ks. Dziewiatowskiego w Hajnówce. Następne akcje w sierpniu: w Sokółce, między Lipowcem i Augustowem, Czeremchą i granicą państwa oraz Grabówką i Sobolewem.
andy