Praca

Wróć

Zatrudniający najczęściej poszukują młodych pracowników, kierowników i specjalistów

2016-08-18 07:40:58
Pracodawcy zabiegają o specjalistów, kierowników i asystentów. Coraz częściej zerkają też ku młodszym uczestnikom rynku pracy – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl.
pixabay.com
Z analizy przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl wynika, że w II kwartale tego roku najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do specjalistów (69% wszystkich ofert). Na drugim miejscu uplasowały się propozycje zatrudnienia dedykowane kierownikom/managerom (13%). Natomiast trzecia lokata przypadła asystentom (5%).

Analiza ofert pracy opublikowanych przez pracodawców w II kwartale 2016 r. wskazuje, że istnieją branże, w których stanowiska dla specjalistów stanowią blisko 90% ogółu ogłoszeń. Widoczne jest to szczególnie w IT oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach. Zarazem branże te procentowo zgłosiły najmniejsze zapotrzebowanie na kierowników (na poziomie od 6 do 8%).

Natomiast osób na stanowiska kierownicze poszukiwali głównie pracodawcy z branży handel
i sprzedaż (prawie 4,5 tys. propozycji). Poza tym są oni pożądani w budownictwie i nieruchomościach, bankowości, finansach, ubezpieczeniach oraz w przemyśle ciężkim.

Analitycy wskazują również, że obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że szefowie firm coraz chętniej kierują się ku najmłodszym uczestnikom rynku pracy, co widoczne jest we wzrostach liczby ofert pracy skierowanych do praktykantów i stażystów oraz asystentów. W II kwartale bieżącego roku liczba ogłoszeń o pracę dla asystentów zwiększyła się o 30% w porównaniu z II kwartałem 2015 r., a dla praktykantów i stażystów o 28%. Jednak mimo dynamicznego wzrostu, nadal oferty pracy dla młodych stanowią niewielki odsetek ogółu ogłoszeń. 5% wszystkich propozycji dotyczących zatrudnienia adresowanych jest do asystentów, a 3% do praktykantów i stażystów.

Największy wzrost zapotrzebowania na asystentów, w stosunku do II kwartału ubiegłego roku, odnotowano w branży handel i sprzedaż, w której pojawiło się 65% więcej ofert pracy dla asystentów. Asystenci bez problemu znajdą zatrudnienie też w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach oraz w produkcji dóbr szybko zbywalnych (FMCG).

Największy odsetek propozycji praktyk i staży w II kwartale 2016 r. skierowano do osób specjalizujących się w HR/zasobach ludzkich.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl