Ciekawostki

Wróć

Zaskakujące wyniki badań dotyczące popularności języka migowego. Jak wypada Podlasie?

2023-08-24 13:33:42
Za pośrednictwem platformy edukacyjnej Preply przeanalizowało stopień zainteresowania językiem migowym w 34 państwach Europy. Polska zajmuje w rankingu piąte miejsce. Nieco gorzej prezentuje się sytuacja z województwem podlaskim, które znajduje się na dole tabeli, na 14. miejscu w kraju.
Pixabay.com
W Europie mieszka aż 51 milionów osób niedosłyszących. Jednak zaledwie milion mieszkańców posługuje się językiem migowym. Statystycznie zatem na jednego tłumacza przypada aż 80 niesłyszących. Zdecydowanie zatem potrzebujemy dużo więcej osób posługujących się tym językiem.

Główne aspekty przeprowadzonego przez Preply badania to liczba wyszukiwań w Google, ilość wideo i tweetów na mieszkańca zawierających wzmianki na temat języka migowego oraz zmiany ich ilości w stosunku do roku 2022.

Polska w górnej części tabeli europejskiej

Pod względem liczby wyszukiwań w internecie haseł związanych z językiem migowym na milion mieszkańców Polska zajmuje piąte miejsce na 34 państwa Europy. Przed nami w tabeli są: Irlandia, Norwegia. Wielka Brytania oraz Słowenia. Jeśli chodzi o ilość umieszczanych w internecie filmików i tweetów zawierających wzmianki na temat migowego również wypadamy bardzo dobrze, zajmując ósme miejsce w Europie.

Jak ma się język migowy w samej Polsce?

Najbardziej zainteresowani tym tematem są mieszkańcy Mazowsza oraz Śląska, a najmniej osoby zamieszkujące województwo warmińsko-mazurskie. Podlasie znajduje się na 14. miejscu na 16 województw, a zainteresowanie językiem migowym spadło u nas w tym roku aż o 57%.

Podsumowując, nauka języka migowego to doskonały pomysł na wsparcie lokalnej społeczności szczególnie w naszym województwie, gdzie spada poziom zainteresowania tym tematem.
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl