Aktualności

Wróć

Żarówki po kontroli: błędy nie tylko w oznakowaniu, ale też w wykonaniu

2019-01-14 11:02:51
Nieprawidłowe oznakowanie opakowania oraz błędy dotyczące wykonania związane z izolacją, wnikaniem wilgoci i pyłów czy ostrymi krawędziami - takie rzeczy wyszły na jaw po kontroli żarówek. Inspektorzy sprawdzili sklepy, supermarkety i hurtownie.
pixabay.com
Błędy w oznakowaniu i wykonaniu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje, że kontrolerzy z Inspekcji Handlowej zbadali 300 rodzajów produktów – dokładnie 258 opraw oświetleniowych (np. kloszy) i 42 źródła światła (żarówki tradycyjne, z żarnikiem, obecnie sprzedawane jako specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne). Łącznie inspektorzy odwiedzili i skontrolowali 92 sklepy, supermarkety i hurtownie w całej Polsce.

Specjaliści zakwestionowali aż 35,3%. wyrobów (106 modeli). W ponad 80% przypadków stwierdzili nieprawidłowe oznakowanie, np. niepełne informacje, które są podstawą bezpiecznego użytkowania, brak nazwy producenta lub importera, brak lub nieprawidłowe oznakowanie CE czy deklarację zgodności.

Jednak to jeszcze nie wszystko, ponieważ w 25 przypadkach kontrolerzy mieli zastrzeżenia co do wykonania produktów. Dotyczyły one m.in. nieodpowiedniej izolacji, niewłaściwej ochrony przed wnikaniem pyłów i wilgoci, ostrych krawędzi, które stykają się z przewodami czy braku zabezpieczeń przed bezpośrednim kontaktem użytkownika z elektrycznością.

To warto wiedzieć

Dlatego UOKiK przypomina i uczula, że należy sprawdzać, czy oprawa lub żarówka ma znak CE – producent deklaruje w ten sposób, że jest bezpieczna. Poza tym na wyrobie - w instrukcji obsługi, karcie gwarancyjnej lub innej dokumentacji - powinny znajdować się: nazwa, określenie modelu, numer serii, dane producenta lub importera. Trzeba też sprawdzać - przed zakupem - czy produkt nie jest uszkodzony, czy przewody i przełączniki są dobrze dopasowane i czy oprawa jest stabilna. Z kolei oprawy wewnętrzne nie mogą być montowane na zewnątrz – kupujmy je zgodnie z przewidywanym przeznaczeniem.

Przy okazji warto pamiętać, że 1 września 2018 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji żarówek halogenowych. Unijne regulacje dopuszczają sprzedaż tego typu żarówek aż do wyczerpania zgromadzonych zapasów magazynowych. Tradycyjne żarówki możemy jednak nadal kupić jako żarówki specjalnego przeznaczenia, wstrząsoodporne lub przemysłowe. Zastąpienie żarówek tradycyjnych i halogenowych oświetleniem LED ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska oraz ograniczyć wydatki na oświetlenie. Żarówki LED są droższe, ale powinny świecić nawet kilka lat.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl