Praca

Wróć

Zarobki Polaków w Irlandii

2015-07-16 00:00:00
Irlandia od lat jest chętnie wybieranym kierunkiem przez polskich emigrantów. Pensje w tym kraju są dużo wyższe niż u nas, co sprawia, że większość wyjeżdżających nie myśli o powrocie.
pixabay.com
Badania Sedlak & Sedlak na podstawie Głównego Urzędu Statystycznego podają, iż Irlandia nie jest już tą Ekonomiczną Zieloną Wyspą co kiedyś. Wpływ na to miał głównie kryzys w 2008 roku, przez co stopa bezrobocia w tym kraju znacznie wzrosła. Mimo to Irlandia wciąż znajduje się wśród trzech najpopularniejszych kierunków obieranych przez polskich emigrantów, którzy równie chętnie wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Zarobki Polaków mieszkających w Irlandii w dużej mierze są uzależnione od czasu trwania emigracji. Raport Narodowego Banku Polskiego podaje, iż najmniejsze wypłaty otrzymywały osoby, które przebywały w tym kraju mniej niż rok. Ich zarobki średnio wynosiły 1 300 euro miesięcznie. Osoby przebywające w Irlandii trzy razy dłużej dostawały około 400 euro więcej.

Jak wynika z danych NBP, nasi rodacy w Irlandii najczęściej są zatrudniani do prac fizycznych. Wiele osób zatrudnianych jest do zbierania owoców i sprzątania. 29% polskich emigrantów to wykwalifikowani robotnicy - spawacze, operatorzy maszyn, murarze, fryzjerzy czy krawcy.

Z opracowania Sedlak & Sedlak na podstawie ofert pracy zamieszczonych na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES wynika, iż najwięcej mogą zarobić robotnicy budowlani, robotnicy kopalnictwa i górnicy - mediana ich wynagrodzenia za godzinę pracy wynosi 17,03 euro. Najniższą wypłatę mają osoby pracujące w handlu i usługach - około 9 euro za godzinę pracy.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl