Aktualności

Wróć

Zaproponował więcej wiat rowerowych. Oto odpowiedź miasta

2024-10-23 08:25:44
Radny Henryk Dębowski zaproponował montaż większej ilości wiat rowerowych w Białymstoku, aby poprawić infrastrukturę dla rowerzystów. Jednak, jak podkreślił sekretarz miasta w odpowiedzi na pismo, nie wszędzie możliwe jest ustawienie takich wiat.
Pixabay
W mieście wciąż przybywa stojaków na rowery

Radny miejski Henryk Dębowski wystąpił z interpelacją, w której zaproponował zwiększenie liczby wiat rowerowych w Białymstoku. W swojej propozycji wskazał także kilka potencjalnych lokalizacji, gdzie takie wiaty mogłyby zostać postawione. Jednak sekretarz miasta, szybko zareagował na jego pomysły, podkreślając, że nie wszędzie można zrealizować taką inwestycję. Ponadto wymieniono, gdzie już owe wiaty powstały.

W odpowiedzi na interpelację sekretarz miasta poinformował, że Miasto Białystok, poprzez jednostki podległe, nieustannie rozwija infrastrukturę rowerową. Działania te są realizowane w ramach różnych miejskich inwestycji, a budowa wiat rowerowych nie jest traktowana jako osobny projekt. Wiaty są montowane w lokalizacjach, gdzie istnieje na nie zapotrzebowanie oraz gdzie warunki terenowe i techniczne na to pozwalają.

W poprzednich latach miasto zrealizowało projekt, w ramach którego w rejonie placówek oświatowych ustawiono 38 wiat rowerowych, wyposażonych w 574 stojaki na rowery. Działania te są kontynuowane, a w ostatnich czterech latach wiaty oraz stojaki rowerowe zostały zamontowane m.in. w okolicach centrum przesiadkowego w rejonie dworców PKP i PKS, a także w pasach drogowych ulic: Henryka Sienkiewicza, Bohaterów Monte Cassino, Legionowej, Zwycięstwa, Młynowej, Akademickiej, Rynku Siennego, Podleśnej, K. Ciołkowskiego, Baranowickiej, Gen. Andersa, Dolistowskiej, Plażowej oraz Transportowej.

Tu pojawiły się nowe wiaty

Dodatkowo, wiaty rowerowe pojawiły się w pobliżu skrzyżowań ulic Krakowskiej/Lipowej, Legionowej/M. Curie-Skłodowskiej, J.K. Branickiego/Piastowskiej, Grochowej/Św. Mikołaja, a także na terenach sportowo-rekreacyjnych, w placówkach oświatowych i parkach. Jak wymienia sekretarz miasta, przykładami są także: fit park i plac zabaw na osiedlu Zawady, tężnia na osiedlu Wygoda, boisko i plac zabaw przy ul. Pużaka, plac zabaw przy Przedszkolu Samorządowym Nr 1, psi park przy ul. Włókienniczej, Węglowej, oraz teren rekreacyjny przy ul. Gen. F. Kleeberga.

Ponadto wiaty rowerowe zamontowano w parku wodnym w Parku Konstytucji 3 Maja, Akcent ZOO, a także przy pływalni kameralnej na ul. Mazowieckiej 39C. Na terenie szkół podstawowych, takich jak nr 11 i nr 31, Zespole Szkół Zawodowych nr 2 oraz w Przedszkolu Samorządowym nr 1, również pojawiły się wiaty rowerowe.

Jak poinformował sekretarz miasta, w pobliżu wejść do budynków dydaktycznych uczelni wyższych, akademików oraz Stadionu Miejskiego w Białymstoku, wiaty rowerowe powinny być instalowane i utrzymywane przez odpowiednie jednostki zarządzające tymi terenami. W związku z tym do tych instytucji zostały wysłane pisma informujące o zgłaszanych przez mieszkańców potrzebach w zakresie budowy i utrzymania wiat rowerowych. Takie podejście ma na celu poprawę warunków dla rowerzystów i zachęcenie do korzystania z rowerów jako alternatywnego środka transportu.
MW
24@bialystokonline.pl