Zapłonie 1400 zniczy. To jeden z elementów obchodów tragicznej rocznicy
Za kilka dni przypada 80. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów na Sybir. Tragedia, która szczególnie dotknęła nasz region z roku na rok jest coraz uroczyściej upamiętniana w Białymstoku. Miasto właśnie przedstawiło program obchodów.
pixabay.com
Przedstawiciele władz miasta już dziś zaprosili wszystkich białostoczan, harcerzy, uczniów do udziału w wydarzeniach związanych z 80. rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Zaplanowanano je na 8, 9 i 10 lutego.
Obchody rocznicy zainicjuje Drugi Bieg Pamięci Sybiru. W najbliższą sobotę (8.02) o godz. 17.00 tysiąc osób z Polski i zagranicy przebiegnie pięciokilometrową trasę w lesie Pietrasze oraz zobaczy inscenizacje nawiązujące do wydarzeń z nocy 10 lutego 1940 r. W tym roku formuła została rozbudowana o bieg dzienny, który wystartuje o godz. 10.00 sprzed Pałacu Branickich do Muzeum Pamięci Sybiru. Tej dwukilometrowej trasie również będą towarzyszyć inscenizacje historyczne.
W niedzielę (9.02) zostanie zainicjowana akcja Światło Pamięci. W jej ramach, o godz. 20.00 wzdłuż torów kolejowych przy nowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej zostanie zapalonych 1400 zniczy. Następnie odbędzie się przemarsz z Muzeum pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu przy ul. Traugutta. Organizatorzy chcą, aby ta akcja w następnych latach stała się tradycją związaną z upamiętnianiem deportacji.
Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek (10.02). W samo południe pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej zaplanowano część oficjalną. Rozpocznie ją uruchomienie miejskich syren alarmowych, które upamiętnią wywózki. Tego samego dnia o godz. 13.00 w Centrum Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej odbędzie się spotkanie organizowane przez Muzeum Pamięci Sybiru i Związek Sybiraków. W programie są m.in. koncert Z Ojczyzną w sercu i pokazy filmów Etiudy sybirackie.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. rozpoczęła się akcja, podczas której wywieziono na Wschód ponad 140 tys. osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.
Historycy podsumowują, że w okresie okupacji sowieckiej co piąty białostoczanin zniknął ze swego mieszkania, a niemal każda rodzina została dotknięta prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl