Gmina żydowska w Tykocinie istniała od roku 1522. W XVII i XVIII wieku stanowiła ważne skupisko Żydów na terenie Podlasia, a tuż przed II wojną światową społeczność ta liczyła w tym miasteczku około 2 tys. osób, co stanowiło wówczas około połowy jego populacji. Gmina przestała istnieć w wyniku tragedii, która miała miejsce w Lesie Łopuchowskim. W 1941 roku zostało tam zamordowanych około 2,5 tys. Żydów.
Aby oddać hołd pamięci Żydom tykocińskim oraz ukazać ich istotny wpływ na historię i kulturę tego regionu, odbędzie się uroczystość z okazji 82. rocznicy zagłady. Wydarzenie zainicjują przemówienia i złożenie kwiatów w miejscu tragedii. Następnie to samo odbędzie się pod pamiątkową tablicą z nazwiskami osób zamordowanych podczas Holokaustu w 1941 roku. W późniejszych godzinach będzie można wybrać się na wernisaż wystawy Tomasza Sobeckiego Etiuda Jerozolima. Naród powracający do życia.
Wernisaż przeniesie widzów w podróż do Jerozolimy za pomocą fotografii, które zostały uwiecznione w lutym 2020 roku, tuż przed światowym wybuchem pandemii COVID-19. Stanowią część większego cyklu fotograficznego autorstwa Tomasza Sobeckiego, zatytułowanego Dynamika miasta – ekspresja fotografii. Ekspozycja składa się z 6 fotogramów, z których 4 są zestawione w 2 dyptyki. 2 pozostałe to panoramy Jerozolimy ze Wzgórza Oliwnego.
Tomasz Sobecki to ceniony polski artysta i fotograf. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Hiszpanii. Jego twórczość była prezentowana na wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego eksperymentalne podejście do fotografii pozwoliło stworzyć dzieło, które przedstawia historię i głębokie znaczenie Jerozolimy.
Uroczystość poświęcona pamięci Żydów tykocińskich w 82. rocznicę zagłady odbędzie się w piątek (25.08) w Tykocinie. Wystawę Tomasza Sobeckiego będzie można oglądać do 12 grudnia.
Więcej informacji: Uroczystość poświęcona pamięci Żydów tykocińskich w 82. rocznicę zagłady