Zamknięty żłobek, przedszkole lub szkoła. Kiedy należy się zasiłek?
Warto wiedzieć, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jego rodzic lub opiekun prawny może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Kiedy jest szansa, by dostać pieniądze?
pixabay.com
W przypadku, gdy niespodziewanie zdarzy się, że dojdzie do zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego.
- Ubezpieczony rodzic może skorzystać z zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat m.in. w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Przy czym o nieprzewidziany zamknięcie placówki mówimy wówczas gdy rodzic dowiedział się o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.
Ubezpieczony może sprawować opiekę nad swoim potomkiem, małżonka (jeśli dziecko jest z innego związku), jak również dzieckiem przysposobionym lub przyjętym na wychowanie w ramach rodziny zastępczej niezawodowej.
- Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko, ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, czyli rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem. Ważne jest też to, że w domu nie ma innego członka rodziny, który mógłby zapewnić dziecku opiekę – mówi rzeczniczka.
Przy tym należy pamiętać, że członkiem rodziny, mogącym zapewnić opiekę dziecku, nie jest jednak osoba wykonująca pracę zdalną, całkowicie niezdolna do pracy czy chora. Z grona wyłączone są też osoby niesprawne fizycznie lub psychicznie, prowadzące gospodarstwo rolne, pracownik odpoczywający po pracy na nocnej zmianie, prowadzący działalność pozarolniczą, a także osoba niezobowiązana do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia tej opieki.
O zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, mogą starać się osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. W przypadku tych, którzy prowadzą własny biznes, jeżeli mają zadłużenie w ZUS-ie, które przekracza 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (aktualnie 43 zł), warunkiem otrzymania zasiłku opiekuńczego jest uregulowanie zadłużenia w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.
Wymiar zasiłku opiekuńczego wynosi maksymalnie 60 dni w ciągu roku. Osoba, która chce dostać pieniądze, musi wniosek Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.
Redakcja JK
24@bialystokonline.pl