Zamiana ról, czyli szkolenia antydyskryminacyjne Straży Granicznej
Trwa trzydniowe szkolenie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na warsztatach antydyskryminacyjnych mundurowi zamienili się rolami z cudzoziemcami, próbując dostać się do Polski.
Podlaski Oddział Straży Granicznej
Trzydniowe szkolenie zorganizowała Fundacja Ocalenie, która pomaga cudzoziemcom w Polsce. W warsztatach biorą udział przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej oraz naczelnicy ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców. Ćwiczenia odbywają się w wielokulturowych Kruszynianach.
Warsztaty polegają na prostym odwróceniu ról. Strażnicy graniczni wcielają się w role cudzoziemców, a obcokrajowcy stają się mundurowymi. Akcja dzieje się w wymyślonym państwie Schengenistan podczas odprawy na granicy. Największym utrudnieniem podczas kontaktu obu grup jest komunikacja - mówią w rożnych językach. Na szkoleniu pracownicy SG nauczą się m.in. podstawowych zwrotów w obcych językach. Warsztaty obejmą także zagadnienia dotyczące specyfiki innych kultur. Wszystko po to, aby nie popełniać istotnych błędów podczas kontaktu z cudzoziemcami.
- To bardzo cenne dla nas szkolenie. Na co dzień mamy kontakt z cudzoziemcami i tutaj potrzeba wzajemnego zrozumienia - mówi Anna Wójcik, rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców trafiają głownie osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę z Polską, a kraj z którego dostali się do naszego, odmówił ich przyjęcia. Niestety w placówkach zdarzają się bójki między cudzoziemcami. Obcokrajowcy skarżą się też na ograniczenia wynikające z regulaminów placówek.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl