Załóż swój biznes w akademiku
Akademickie Inkubatory w Białymstoku otworzyły swoje nowe biuro – znajduje się ono w akademiku Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Żeromskiego.
MC
- Z każdym miesiącem rośnie zainteresowanie inkubatorami i stąd pomysł, abyśmy funkcjonowali w drugiej lokalizacji w Białymstoku. Dlaczego akurat akademik? Tutaj możemy być bliżej studentów, a w dużej mierze to oni się do nas zgłaszają – informuje Łukasz Siemieniuk, dyrektor AIP Białystok. Dodaje, że nie wyklucza otwarcia kolejnej siedziby w dalszej perspektywie.
Od przyszłego tygodnia osoby, które działają lub chcą zacząć działać w inkubatorach, będą mogły korzystać z biura bez ograniczeń – nawet 24 h na dobę.
- Nasi rekordziści pracują w siedzibie AIP przy WSFiZ w Białymstoku przy ul. Ciepłej nawet do 24:00 – żartuje Łukasz Siemieniuk.
W akademiku UwB przy ul. Żeromskiego inkubatory dysponują 2 biurami – salą konferencyjną, w której można spotykać się z potencjalnymi klientami i prezentować swoje oferty na dużym ekranie oraz pracownią, w której znajdują się 3 stanowiska wyposażone w nowoczesne, w pełni dotykowe komputery, urządzenia biurowe, takie jak drukarka oraz ksero. Oczywiście na osoby, które pracują do późnych godzin, czeka kawa oraz herbata.
- Studenci mieszkający w akademiku mogą przyjść do nas dosłownie w kapciach i w ciągu jednego dnia stać się właścicielami firm – mówi dyrektor AIP Białystok.
Czym są inkubatory przedsiębiorczości?
Obecnie w AIP Białystok działa 60 startupów, łącznie w ich działalność zaangażowanych jest 120 osób.
- 70% stanowią ludzie młodzi, ale mamy także taką starszą młodzież, są to osoby około 40. roku życia, które dowiedziały się z mediów o inkubatorach i zgłosiły się do nas – relacjonuje dyrektor AIP.
Co sprawia, że początkujący przedsiębiorcy chętnie zakładają swoje firmy w inkubatorach?
- Osoba, która rozpoczyna z nami współpracę, otrzymuje od nas pełen parasol ochronny. Nie musi zakładać działalności gospodarczej, my użyczamy jej osobowości prawnej. Kolejne ważne kwestie to dobrowolny ZUS oraz fakt, że w każdej chwili można od nas odejść, nie ponosząc żadnych konsekwencji finansowych – wylicza Łukasz Siemieniuk. Funkcjonowanie w inkubatorze to również pewnego rodzaju żywa nauka, dzięki której można sprawdzić, czy nasz pomysł na biznes się sprawdzi – dodaje.
W ramach miesięcznego abonamentu, który wynosi 250 zł, młodzi przedsiębiorcy otrzymują także możliwość skorzystania z porad prawnych, inkubator rozlicza ich także z urzędem skarbowym.
Białystok zagłębiem specjalistów IT
Do AIP Białystok zgłaszają się osoby na różnych etapach swojej działalności – zarówno te, które już badały popyt na oferowane przez siebie usługi, jak i te, które dysponują dopiero pomysłem na biznes, ale nie wiedzą za bardzo, jak go zrealizować.
- Na obecną chwilę zgłasza się do nas najwięcej firm z branży informatycznej. W Polsce jesteśmy zagłębiem specjalistów IT. Zawsze podkreślam, że Poznań zazwyczaj wygrywa wszystkie projekty w kraju, natomiast Białystok jest ich podwykonawcą – wymienia sukcesy Łukasz Siemieniuk. - Jeden ze startupów, który funkcjonował w ramach AIP Białystok, tworzył nawet strony internetowe dla graczy NBA. Mieliśmy także firmy, które wprowadzały na rynek takie produkty, jak różnego rodzaju aplikacje dla odbiorców w Stanach Zjednoczonych czy Finlandii praktycznie na wyłączność – dodaje dyrektor AIP Białystok.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl