Zakupy nie zając – nie uciekną! Bezpiecznie dojedź do celu. Policja apeluje o rozwagę
Policja zainaugurowała profilaktyczną akcję. Mundurowi przypominają, że ważniejsze od przedświątecznej gorączki jest bezpieczeństwo, zarówno kierowców, jak i pieszych.
Dorota Mariańska
W ubiegłym roku w Wielkanoc (w trakcie 4 świątecznych dni) w naszym województwie doszło łącznie do 5 wypadków. W ich wyniku 2 osoby zmarły, a 5 zostało rannych. Wówczas policja zanotowała też 82 kolizje i 33 kierujących po alkoholu. Natomiast tylko w miniony wtorek (11.04) na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku doszło do 23 kolizji.
W związku z tym Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku rozpoczyna akcję edukacyjno-profilaktyczną związaną z bezpiecznym podróżowaniem w czasie świąt, pt.: Zakupy nie zając – nie uciekną! Bezpiecznie dojedź do celu.
- Apelujemy do kierujących, ale też do osób pieszych, żeby bezpiecznie korzystali z dróg. Staramy się im przypominać o bezpiecznych zachowaniach. W tym okresie jest zwiększony ruch na drogach. Pojawiają się nerwowe zachowania kierujących, a więc nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach – mówi podkom. Dariusz Matynka, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku.
Akcja będzie trwała 3 dni. Policjanci podczas kontroli drogowych w najbardziej zatłoczonych miejscach, przy głównych arteriach miasta, będą rozdawali odblaskowe torby z napisami promującymi akcję. Przedsięwzięcie realizowane jest w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.
- Mam nadzieję, że to nie będzie tylko akcja, ale takie zwrócenie uwagi na coś, co jednak jest problemem, zwłaszcza zachowanie wobec pieszych, szczególnie w tym nerwowym okresie, kiedy czasami ta pogoń za golonką czy dobrą szynką przesłania kolor światła, czy przesłania widok pojazdów na drodze – wyjaśnia Henryk Grabowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach.
W akcji chodzi również o upowszechnianie noszenia elementów odblaskowych, właśnie w miastach, gdzie nie są one obowiązkowe. Mimo to mogą pomóc w uniknięciu wielu niebezpiecznych sytuacji.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl